Bugun...
Bizi izleyin:Türkiyenin En Büyük Kayak Tesisi İçin 6 Ülke Sıraya Girdi

Tarih: 04-12-2017 08:59:15 Güncelleme: 04-12-2017 14:44:15 + -


Türkiye’nin en büyük kayak tesisi 3 bin 937 metre yüksekliği ile ülkenin dördüncü yüksek dağ kültesi olan Kaçkar Dağları’nda yapılacak.


Türkiyenin En Büyük Kayak Tesisi İçin 6 Ülke Sıraya Girdi

Türkiye'nin en büyük kayak tesisi 3 bin 937 metre yüksekliği ile ülkenin dördüncü yüksek dağ kültesi olan Kaçkar Dağları'nda yapılacak. Kaçkar Dağları'nda yapımı düşünülen proje maliyetinin 100 milyon Euro'ya mal olması beklenirken, ismi açıklanmayan 6 ülkenin firmalarının bu tesisi yapmak için sıraya girdiği öğrenildi.

Kaçkar Dağları'nda yapımı düşünülen dev tesis için 8 bölgede kayak pisti yapılacağı belirtilirken, 45 kilometrelik hat uzunluğuna sahip olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rize Valisi Erdoğan Bektaş, "Tesis merkezi Ayder Yaylası olacak. 3 etapta gerçekleştirilecek olan proje şuanda ihaleye çıkmaya hazır hale geldi. Dev tesisin 9 yılda bitmesi bekleniyor. Çünkü arazi şartlarının zor ve engebeli olması, dağların ulaşabilirlik açısından dar ve yüksek olması yapılacak olan bu projenin işlev bakımından ve çalışma açısından zor olacağını gösteriyor. Ancak bittiği taktirde de turizm bölgeleri arasında dünyada isminde söz ettirecek bir yer olacak. Gerekli izinler de alındığı taktirde bu dev proje müteahhit firmayla buluşturulacak. Bu tesise ivme kazandıracak en büyük yatırım ise Rize-Artvin Havalimanı olacak. Çünkü bölgeye gelecek olan turistler bu havalimanını kullanacak. Ayrıca Yeşil Yol Projesi ile bölgeye karayolu ile de kolayca ulaşılabilecek" dedi.

Vali Bektaş, proje maliyetinin toplamda 100 milyon Euro'yu bulacağını kaydederek şimdiden ismini açıklamak istemedikleri 6 ülkenin bu proje için teklif verdiğini açıkladı. Kayak Tesisi'nin Ayder Yaylası'nın yanı sıra 3-4 yaylayı daha ilgilendirdiğini ifade eden Vali Bektaş "Mesela Palovit ve Kavron gibi yaylalar özellikle konum bakımından çok önemli. Teleferik projesinde zirvelerden birisi göller bölgesi olacak. Dört zirveye dört istasyon ile ulaşacağız. Yaklaşık 37 kilometrelik hat oluşturulacak. Kayak tesisi olarak düşündüğümüz proje bölgeyi 12 ay boyunca aktif kılacak" ifadelerini kullandı.

Antalya HaberEditör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI