Bugun...
Bizi izleyin:Türkiye-Azarbeycan ilişkileri

Tarih: 29-05-2017 14:31:32 + -


Pursaklar Belediyesi ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen Türkiye-Azerbaycan İlişkileri: Kardeşlik ve Stratejik Ortaklık Sempozyumunda konuşan Başkan Selçuk Çetin ‘Bir millet iki devletiz. Rabbim Türkiye’yi, Azerbaycan’ı güçlü kılsın” dedi.


Türkiye-Azarbeycan ilişkileri

 

Pursaklar Belediyesi ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen Türkiye-Azerbaycan İlişkileri: Kardeşlik ve Stratejik Ortaklık Sempozyumunda konuşan Başkan Selçuk Çetin ‘Bir millet iki devletiz. Rabbim Türkiye’yi, Azerbaycan’ı güçlü kılsın” dedi.

The Ankara Hotel’de düzenlenen uluslararası sempozyum geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Programa Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, AK Parti Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Talip Küçükcan, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekilleri Elman Nesirov, Ganire Paşayeva, Hikmet Babaoğlu, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Baghirov, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, akademisyenler, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı. EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren’in hoş geldin konuşmasının ardından sempozyumun açış konuşmasını yapan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin “Türkiye Azerbaycan ilişkileri şiirlerin mısralarında bir ananın iki oğlu olarak geçer. Rahmetli Haydar Aliyev’in ‘Biz tek millet iki devletiz’ sözü iki ülke arasındaki ilişkileri özetleyen en güzel cümledir. Rabbim Türkiye’yi, Azerbaycan’ı güçlü kılsın” dedi.

“Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimizdir”

Türkiye ve Azerbaycan işbirliğinin hem bölge hem de dünya dengeleri acısından çok önemli olduğunu, uluslararası ilişkiler ve yerel yönetimlerde bu iş birliğinin artırılması gerektiğini vurgulayan Başkan Çetin, “Türkiye ve Azerbaycan’ın işbirliği hem bölgemiz için hem de dünya dengeleri açısından çok önemlidir. Gerek uluslararası ilişkilerde, gerekse yerel yönetimlerde bu işbirliğini arttırmamız gerekiyor. Bizler her zaman proje paylaşımında bulunmak için hazırız. Birkaç projemizi de paylaştık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, gittiği her yerde, Azerbaycan’ın hakkını, hukukunu savunmuştur. Biz biliyoruz ki ortak soyumuz, dilimiz, inancımız, kültürümüz ve tarihimiz, iki devleti bir birine yaklaştıran en önemli etkenlerdir. Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimizdir, Azerbaycan’ın kederi bizim kederimizdir” diye konuştu.

“Birbirimizi koruyup kollayacağız”

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganira Paşayeva “Bir millet iki devlet dediğimiz düşünce hayatımızın her alanında, her aşamasında olacak. Birbirimizi koruyup kollayacağız. Bizim Türkiye ve Azerbaycan’da böyle bir nesil yetiştirmemiz gerekir. Pursaklar’da yeni bir park yapıp adını da Karabağ koydukları için Belediye Başkanımız Selçuk Çetin Beye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Baghirov ise yaptığı konuşmada Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ‘Bir millet iki devlet’ düsturu doğrultusunda yürütülen ilişkilerin, güçlenmiş ve stratejik müttefiklik düzeyine eriştiğini kaydederek iki ülke arasında 200’den fazla antlaşmanın imzalandığına dikkat çekti.

“Türkiye ve Azerbaycan’ın yürüyüşünü engelleyemeyecekler”

AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ da Türkler bir ve beraber olduğunda dünyanın huzur, kardeşlik ve dostluk bulacağını ifade ederek Türkiye ile Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kerkük gibi ülkelerin önemini vurguladı.

Türk milletinin tarih sahnesine çıktığı andan itibaren hep takip edildiğini ifade eden Özdağ şu mesajları verdi: “Orta Asya’da Çinlilerin takibine uğradı. Daha sonra Ruslar ve başka milletlerin takibine uğradı. Anadolu coğrafyasında ise Batı’nın takibine uğradı. Ne yaparlarsa yapsınlar yürüyüşümüzü kimse engelleyemeyecek. Azerbaycan ve Türkiye halkının yükselen bayrakları bir daha inmeyecek ve sürekli yükselmeye devem edecektir.”

Protokol konuşmalarının ardından Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, konuşmacılara plaket taktım edip katılım ve katkı sağlayanlara teşekkür etti. 

 

 
Kaynak: Artvin-Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI