Bugun...
Bizi izleyin:Tüm yurtta İsrail ve ABD protestoları sürüyor

Tarih: 15-05-2018 14:08:27 + -


Türkiye'nin bir çok yerinde vatandaşlar tarafından ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze'de İsrailli askerlerin Filistinlileri katletmesi protesto edildi.


Tüm yurtta İsrail ve ABD protestoları sürüyor

ANKARA

ANKARA'DA FİLİSTİNLİLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZ

Ankara'da Hacı Bayram Camisi'nde İsrail askerlerinin katlettiği Filistinliler için öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

ABD'nin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto ederken İsrail askerlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için Hacı Bayram Camisi'nde öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, bazı siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Namazın ardından basın açıklaması yapan AK Parti Ankara İl Başkanı Başkanı Hakan Han Özcan, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasının kabul edilemeyeceğini belirterek, şunları söyledi:

 "ABD, bu girişimiyle Birleşmiş Milletleri (BM), BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça taraf olduğunu ilan etmiştir. İsrail'e böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs'te bu dengenin bozulması, çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti ve bağımsız Filistin devletinin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir."

Muhammet BAYRAM- Mehmet DEMİR/ANKARA, (DHA)

 

İZMİR

İZMİR'DEN ABD VE İSRAİL'E TEPKİ

İzmir'de, AK Parti il teşkilatı tarafından düzenlenen eylemde, ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve Gazze'de İsrailli askerlerin Filistinlileri katletmesi protesto edildi.

Konak Camii önünde toplanan AK Parti İzmir İl Teşkilatı ve İnsani Yardım Vakfı üyeleri, Gazze'de İsrailli askerlerin saldırısı sonucu yaşamını yitiren Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Kalabalık, 'Müslüman uyuma Kudüs'e sahip çık' sloganı atarken, üzerinde 'Özgür Kudüs için ayaktayız' ve 'Kudüs Müslümanlarındır' yazılı pankartlar açıldı. Ayrıca 'Katil Amerika', 'İsrail gibi bir devlet yok ki başkenti Kudüs olsun' yazılı dövizler taşındı. Protestoculardan bazıları, Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın maketini taşıdı.

Gıyabi cenaze namazının kılınmasının ardından açıklama yapan AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti tanıma girişimini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Bu girişimin kendileri için yok hükmünde olduğunu aktaran Şengül, "ABD bu girişimiyle BM'yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. İsrail'in şu ana kadar 60 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve yüzlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini lanetliyoruz. İsrail'in böyle devam etmesi halinde eninde sonunda akıttığı masım kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz" diye konuştu.

'ZAMAN KAYBETMEDEN HAREKETE GEÇİN'

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, partililer ve çok sayıda sivil toplum kurulusu temsilcisinin katıldığı açıklamada konuşan Şengül; Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs'te, bu dengenin bozulmasının çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Bu tehlikenin farkında olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve BM'yi zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz. Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir" dedi.

Şengül, açıklamasının devamında, "ABD'nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım ABD'yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkum ederken; işgal ve terör devleti İsrail'in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiş, dökülen binlerce masum Filistinlinin kanında ABD'nin de dahlini doğurmuştur. İsrail dünyanın gözü önünde apaçık bir soykırım gerçekleştirmektedir" ifadelerini kullandı.

Bu duruma sessiz kalmayacaklarını kaydeden Başkan Şengül, Kudüs'ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu vurguladı. "İnsanlığın kadim silüeti, bağımsız Filistin'in başkentidir" diye sözlerine devam eden Şengül, "Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir" dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanlığı, basın açıklamasının ardından Konak Meydanı'ndaki Hasan Tahsin Anıtı önüne çelenk bıraktı.

Umut KARAKOYUN/İZMİR, (DHA)

KAYSERİ

ESNAF İŞYERLERİNE FİLİSTİN BAYRAKLARI ASTI

Kayseri'de, İsrail’in Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliama, esnaf işyerlerine Filistin bayrakları asarak tepki gösterdi.

Kudüs'te ABD Büyükelçiliğinin taşınmasını protesto eden Filistinlilere yönelik İsrailin gerçekleştirdiği katliamı protesto etmek amacıyla Kayseri’de esnaf, işyerlerine Türk ve Filistin bayrakları astı. Hunat Mahallesi’nde esnaf olan Özcan Çınar, "Müslümanlar bir araya gelmedikçe bu zulüm devam eder" dedi.

İşyerine Filistin bayrağı asarak tepkisini dile getiren Hacı Ömer Küçükkurt ise "Filistin’de, Gazze’de İsrail’in Müslümanlara yaptığı zulmü şiddetle kınıyorum. Biz de tepkimizi bayrak asarak gösteriyoruz. Elimizden başka  bir şey gelmiyor. Müslümanların birlik ve beraber olmalarını temenni ediyorum" diye konuştu.

İsrail’in, Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki gösteren MHP’li Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel de "İsrail ile ticaret yapmayın" çağrısı yaptı.

Cafer ZENGİN/KAYSERİ, (DHA)

SİVAS

SİVAS'TA 'KUDÜS' TEPKİSİ

Sivas'ta faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşları, ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması ve İsrail askerlerinin Filistinlilere saldırısına tepki gösterdi.

Kent meydanında toplanan yaklaşık 300 kişilik grup 'Kudüs kırmızı çizgimizdir' pankartı açarak ellerinde Filistin bayraklarıyla İsrail'e tepki gösterdi. AK Parti İl Başkanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen basın açıklamasında Kudüs'e açılan ABD Büyükelçiliğini ve İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıya tepki gösteren katılımcılar, "Hamas'a selam, direnişe devam" sloganları attı. Grup adına açıklamada bulunan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kadir Darıcık, ABD'nin büyük elçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmediklerini belirterek, "Bu girişim bizim için yok hükmündedir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail'in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail'in şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail'in coğrafyamızın göz bebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şiddetle kınıyoruz. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti bağımsız Filistin Devleti'nin başkentidir" dedi. Ayrıca Sivas Ulu Cami'de öğlen namazı sonrası Filistin'de İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS, (DHA)

ESKİEŞHİR

ESKİŞEHİR'DE 'İSRAİL' PROTESTOSU

Eskişehir'de, İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliamda yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

AK Parti tarafından 81 ilde düzenlenen basın açıklaması Eskişehir'deki Reşadiye Camii önünde yapıldı. Basın açıklamasına AK Parti İl Başkanı Murat Özcan, MHP İl Başkanı İsmail Candemir, BBP İl Başkanı Nurettin Aktepe ile çok sayıda kişi katıldı. AK Parti'li Özcan, yaptığı konuşmada, ABD'nin, Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Özcan, "Bu girişim bizim için yok hükmündedir. İsrail'in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail'in coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail'in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti'nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanı'mızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir" diye konuştu. 

Eskişehir Çarşı Camii önünde de öğle namazının ardından katliamda ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Kemal ATLAN- Hakan TÜRKTAN/ESKİŞEHİR, (DHA)

DENİZLİ

DENİZLİ'DE İSRAİL PROTESTOSU

Denizli'de, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu durumu protesto eden Filistiller'in üzerine İsrail askerleri tarafından ateş edilerek katledilmeleri ve yaralanmaları, AK Parti Denizli İl Başkanlığı'nın düzenlediği basın açıklaması ile protesto edildi. Basın açıklamasına Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katılarak destek verdi.

ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu durumu sınırda protesto eden Filistiller'in üzerine İsrail askerleri tarafından ateş açılarak çok sayıda kişinin katledilmesi ve yaralanmasını protesto için AK Parti tarafından 81 ilde eş zamanlı düzenlenen basın açıklaması Denizli'de de Delikliçınar Meydanı'nda yapıldı. Açıklamaya AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk, BBP Denizli İl Başkanı İlhami Çiçek ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişi katıldı. Basın açıklamasına katılanlar ellerinde taşıdıkları dövizlerle, İsrail'in Filistin'de yaptığı katliamı protesto etti. İsrail ve ABD kınandı.

Grup adına açıklamayı okuyan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, İsrail'in 60 Filistinliyi şehit ettiğini, binlerce kişiyi de yaraladığını belirterek, "ABD ve İsrail'in coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukukun vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail'e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masumların kanında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. İsrail'in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız" dedi.

Açıklamanın ardından Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Filistin'de İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybedenler ve yaralananlar için dua etti. Basın açıklaması, dua edilmesinin ardından sona erdi.

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

EDİRNE

EDİRNE'DE ABD VE İSRAİL PROTESTO EDİLDİ

Edirne'de, ABD'nin, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Filistinlere yönelik saldırısı protesto edildi.

AK Parti Edirne İl Başkanlığı öncülüğünde, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri üyelerinin katılımıyla ABD ve İsrail protesto edildi. İHH İnsani Yardım Vakfı Edirne Şubesi Başkanı Mücahit Güzey, ABD'nin büyükelçiliğini taşımasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Güzey, "BM Genel Kurulu’nun ve İslam Birliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldubittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız" dedi.

Konuşmanın ardından İsrail aleyhine slogan atan grup üyeleri, olaysız dağıldı.

Ali Can ZERAY/EDİRNE, (DHA)

MERSİN

MERSİN'DE İSRAİL PROTESTOSU

Mersin’de İsrail’in Filistin’e yaptığı saldırı protesto edildi.

AK Parti, BBP, sivil toplum örgütleri, sendika üyeleri ve vatandaşlardan oluşan yüzlerce kişi, merkez Akdeniz ilçesinde Çankaya Mahallesi Atatürk Caddesi’ndeki Ulu Cami’de bir araya geldi.

"Kahrolsun İsrail" sloganının atıldığı eylemde konuşan AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik, ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını, İslam'ın ilk kıblesi, kadim Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimini kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Ercik, "BM Genel Kurulu'nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD'nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu'da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail'in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik" dedi.

Memur-Sen Başkanı Abdullah Çelik de, yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, "İnsanlığın ve ümmetin kalbi, İslam’ın ilk kıblesi olan Kudüs onurumuz, ortak davamızdır. Kudüs, dayanma noktamızın son sınırıdır. Kudüs, siyonist işgalden kurtuluncaya kadar durmayacağız. Kudüs özgür oluncaya kadar susmayacağız. Tüm insanlığı Kudüs’e sahip çıkmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)

AYDIN

AYDIN'DA ABD VE İSRAİL PROTESTO EDİLDİ

Aydın'da, ABD'nin, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik saldırısı, AK Parti İl Başkanlığı'nın basın açıklamasıyla protesto edildi. Protesto öncesi Filistin'de ölenler için Bey Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

ABD'nin, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliam, AK Parti Aydın İl Teşkilatı öncülüğünde protesto edildi. Kent Meydanı'nda basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, "Kudüs'ün, gerek Birleşmiş Milletler gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan özenle kaçınılması gerekirken, üstelik BM Genel Kurulu'nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD'nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu'da kan ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Geçtiğimiz aylarda İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda alınan kararlara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail'in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak medyada takip ettik" dedi.

ABD ve İsrail'i yapılan zulüm nedenıyle kınadıklarını kaydeden Özmen, şöyle devam etti:

"Türkiye'de 81 ilde AK Parti il başkanlarının ortak basın açıklamasını biz de Aydın'da gerçekleştiriyoruz. ABD'nin Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasını kabul etmemiz, asla kabul edilemez. Bugün bizim için yok hükmündedir. ABD bölgede bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Atılan her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. Müslümanlar olarak Kudüs'ün namusunu korumak mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs'ün bu tarz oldubittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı ancak Kudüs'ün çok dinli, çok kültürlü çoğulcu yapısının korunması ve Kudüs bu şekilde barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir. ABD'nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve bu izahsız yaklaşım, ABD'yi dünya devletleri arasında yalnızlığa mahkum ederken, terör devleti İsrail'in işlediği suçlara da ortak etmiştir." 

Basın açıklamasından önce Filistin'de ölenler için Bey Camii'nde, öğle namazı sonrası bir araya gelenler, Filistin ve Türk bayrakları önünde saf tutarak, gıyabi cenaze namazı kıldı.

Burhan CEYHAN/AYDIN, (DHA)

YOZGAT

ABD VE İSRAİL YOZGAT'TA PROTESTO EDİLDİ

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs’e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde 59 Filistinliyi öldürüp, 3 bine yakın Filistinliyi yaralaması Yozgat’ta protesto edildi.

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen protesto eylemine Ak Parti, MHP ve Büyük Birlik Partisi temsilcileri ile Alperen Ocakları ve Ülkü Ocakları'ndan gençler katıldı. Gösteride, ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atılırken, Filistin halkına destek mesajları verildi. Ak Parti Yozgat İl Başkanı Celal Köse’nin yaptığı basın açıklamasının ardından Kuran-ı Kerim okunup şehitler için dua edildi.

Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, (DHA)

İZMİT

İZMİT'TE ABD VE İSRAİL PROTESTO EDİLDİ

İzmit, ABD'nin, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik saldırısı 'İşgale karşı ses ver' mitingiyle protesto edildi.

Anıtpark'ta düzenlenen mitinge yüzlerce kişi katıldı. Filistin ve Türk bayraklarıyla alana gelenler, İsrail ile ABD'yi protesto etti. 'İşgale karşı ses ver' sloganının atıldığı mitingde konuşan AK Parti Kocaeli İl Başkan Vekili Abdullah Eryarsoy, ABD'nin büyükelçiliğini taşımasının yok hükmünde olduğunu söyledi. Eryarsoy, "İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM'yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil; açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu'nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD'nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu'da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz" diye konuştu. 

Uğur AYDIN/İZMİT (Kocaeli), (DHA)

MANİSA

MANİSA'DAN FİLİSTİN'E DESTEK

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu durumu protesto eden Filistinlilerin İsrail askerleri tarafından katledilmesi, Manisa'da protesto edildi. 

ABD'nin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu durumu protesto eden Filistinlilerin katledilmesiyle ilgili Manisa'da AK Parti İl Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla protesto edildi. İlk olarak yaşamını yitiren Filistinliler için Hatuniye Camii'nde Manisa Müftü Vekili Osman Canpolat tarafından gıyabi cenaze namazı kıldırıldı. Cenaze namazına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Ak Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, MHP Manisa İl Başkanı Erkan Öztürk, Ak Partili Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Ak Partili Akhisar Belediye Başkanı  Salih Hızlı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve birçok vatandaş katıldı. Ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na geçildi. Burada, Filistin'e destek verilip, ABD ile İsrail kınandı. 

Protestoya katılanlar ellerinde Türk ve Filistin bayrakları taşıyıp, sık sık tekbir getirdi. Ak Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, ABD'nin Büyükelçiliği'ni taşımasının yok hükmünde olduğunu söyleyip, kararı tanımadıklarını söyledi. Kudüs'ün statüsünü değiştirecek adımlardan kaçınılması gerektiğini dile getiren Mersinli, "ABD'nin yaptığının Ortadoğu'da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin onurlu davalarını savunurken, İsrail'in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişine içimiz kan ağlayarak şahit olduk. ABD ve İsrail'in mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslararası hukuku çiğnemesini lanetliyoruz. Uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri harekete geçmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından açıklamaya katılanlar İstiklal Marşı'nı okudu ve dua edip alandan ayrıldı.

İlker KILIÇASLAN- Nermin UÇTU/MANİSA, (DHA)
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI