Bugun...
Bizi izleyin:Sıcaktan bunalanların adresi milli parklar

Tarih: 04-07-2017 14:27:01 + -


Doğu Karadeniz'de sıcaktan bunalanların adresi milli parklar


 Sıcaktan bunalanların adresi milli parklar

DOĞU Karadeniz Bölgesi'nde Kaçkar Dağları, Altındere Vadisi, Hatila ve Karagöl Sahara Milli Parkları ile Tabiat Parkları, yaz sıcaklarından bunalanların adresi oluyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12'nci Bölge Müdürü Ahmet Usta, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rize'de Kaçkar Dağları, Trabzon'da Altındere Vadisi , Artvin'de Hatila ve Karagöl Sahara Milli Parkları ile Tabiat Parklarının sıcakların bastırdığı bu aylarda yoğun ilgi gördüğünü kaydetti. Ramazan Bayramı tatilinde 39 bin 500 kayıtlı aracın giriş yaptığı Milli Park alanlarını yaklaşık 273 bin kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Usta, şunları söyledi:
"Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla Milli Park sahalarına girişlerde ücret alınmadı. Vatandaşımız bu durumdan oldukça memnun oldu. Vatandaşlarımızı Milli Park sahalarına piknik, trekking, foto safari gibi etkinlikler için bekliyoruz. Bu alanların korunması için yönetim planlarımız var. Özellikle kontrollü kullanım alanlarında piknikçilerimizi ağırlıyoruz. İşletmeciye verdiğimiz sahaların temizliğini işletmecilerimizle birlikte biz yapıyoruz. Halkımıza temiz hijyen ve doğal ortamlardaki rekreasyon alanlarında imkan sunmaya çalışıyoruz."
'TURİZM MASTIR PLANLARI HAZIR'
Son yıllarda ilginin arttığı doğa turizmine yönelik Turizm Mastır Planlarını hazırladıklarını ifade eden Ahmet Usta, "Milli Park sahalarımızda alt yapıları tamamlamaya çalışıyoruz. Uzungöl'e gelen bir turist daha sonra Ayder, son olarak da Borçka Karagöl'ü günübirlik gezerek gidiyor. Bizim temel hedefimiz geleni günübirlik değil bir kaç gün konaklayabileceği bir yapıya kavuşturmak. Bunun için mastır ve eylem planlarımız hazır. 2019'a kadar bir çoğunu hayata getireceğiz. Bölge Müdürlüğü olarak bu yılki yatırım ödeneğimiz 17 milyon lira. Bu ödenekle Milli Park ve Tabiat Parkları'ndaki alt yapı çalışmalarını yapmaya çalışıyoruz. 2019'a kadar bu bölgelerdeki eylem planlarımız hazır. Bu planların büyük bir kısmını hayata geçireceğiz. Günübirlik ziyaretçilerden daha çok gelen turistin kalmasını sağlayacak turizm çeşitliliğini sağlamamız lazım. Foto safari, trekking, macera parkı ve rafting gibi aktivitelerle uzun süre konaklamaları sağlayıp halkımızın ekonomisinin canlanmasını sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Kaynak: Muhammet KAÇAR-DHA Rize

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Karadeniz Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI