Bugun...
Bizi izleyin:Şavşat'ı kurtaracak kaplıca ve maden suyu ilgi bekliyor

Tarih: 16-01-2020 16:09:57 + -


Artvin’in Şavşat ilçesindeki kaplıca ve maden suyu ile ilgili Artvin Valiliği ve İl Özel İdaresi Tarafından Proje hazırlanıyor.


Şavşat'ı kurtaracak kaplıca ve maden suyu ilgi bekliyor

Artvin’in Şavşat ilçesindeki kaplıca ve maden suyu ile ilgili Artvin Valiliği ve İl Özel İdaresi Tarafından Proje hazırlanıyor.

Şavşat ilçesi Çermik Köyünde bulunan sıcak su kaplıcası ve hemen yanı başında çıkan maden suyunun dereye aktığını gören Artvin Valiliği ve İl Özel İdaresi konu ile yakından ilgilenerek proje hazırlıyor.

            Yıllar önce Özel idare ve Çoraklı köyü ile Çermik köyü halkı tarafından mevcut kaplıcanın olduğu yere küçük bir bina yapılarak ve bu tesis her yıl İl Genel Meclisi Kararı ile vatandaşın hizmetine sunulmak üzere kiralanarak kaplıcadan şifa bulmak isteyen insanlara hizmet veriyordu.

Bölge halkı tarafından yaklaşık 36 derece olduğu söylenen kaplıca daha sonra orada bulunan tesisin sökülmesinden sonra şimdi boş dereye akarken kaplıcaya girmek amacı ile gelen ziyaretçiler etrafta ki insanlar görmesinler diye birer sırıklar üzerine asmış oldukları battaniye ve cecimlerle kaplıcaya giriyorlar.

Özel bir şahsa yapılması amacı ile verilen kaplıca daha sonra şahsın işi bırakması sonucu şu an bu şifalı su boş dereye akmaktadır. Bu yerin hemen üzerinde ise maden suyu ise yapılan bu ilkel çalışmalar ile sıcak suya karışmış olup suyun özelliği zarar görmektedir. Yapılan çalışmalarda normal bir sondaj vurulmuş olup termal sondaj vurulmadığı için bu iki su birbirine çok yakın oldukları için karışmış ve suyun çıkan yeri de değişmiştir.

İLİMİZ VALİSİ VE İL GENEL SEKRETERİMİZ PROJE HAZIRLIYOR

Köy Muhtarı ilgili olarak Çermik Köyü Muhtarı Sakın Temiz; “Konu ilgili yerlere aktardık. Öğrendiğim kadarıyla konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Çermik dışardan gelen çok sayıda ziyaretçinin uğrak yeri olurdu. Buraya yapılacak olan güzel bir tesis hem bölge ekonomisi ve hem de turizm açısından ilçemize çok önemli bir girdi sağlayacaktır. Bölge halkıda bunu çok istemekte ve beklemektedir. Aynı alanda soğuk maden suyunun da çıkması bir dolum tesisi yapılarak ve burada yapılacak olan tesiste de içmelik olarak çok önemli bir değer olacaktır. Yetkililerimiz bu konu ile ilgileniyorlar kendilerine teşekkür ediyorum.” Dedi.

Konuyla ilgili olarak bölge sakinlerinden eski İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Temiz, “ Buraya yapılacak olan bir tesis değil Şavşat’ı Artvin bile ekonomik katkı sağlayacaktır. Ülkemizin birçok yerinde bu ve benzeri kaplıcalar üzerine büyük işletmeler yapılarak bölgeye kazandırılmış ve büyük bir ekonomik girdi sağladığı gibi bölgenin turizm potansiyelini de artırmıştır. Bu konu ile ilgili İl Genel Sekreterimiz Orhan Yazıcı Bey ile görüştüm. Konu ile ilgilendiklerini ve bu konuda proje hazırladıkların ifade etti. Kendisine ve konu ile ilgili çalışmaları olan Valimize çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu projeler en kısa sürede gerçekleşir ve ilçemizin hizmetine sunulur. Burada küçük bir tesis vardı. Bu tesise yaz kış vatandaşlar gelir ve birçokları şifa bulduklarını söylerlerdi. Ama şimdi bir tesis olmadığı için Gelen vatandaşlar ya geri dönüyor veya çok zor şartlarda kaplıcaya giriyorlar. Bizler yetkililerimizin bu konu ile ilgili olduklarını biliyoruz. Ayrıca bu bölgede bu civarda çok sayıda irili ufaklı hem sıcak su hem de soğuk maden suları çıkmaktadır. “ dedi.

Yine eski İl Genel Meclis üyelerinden Nurbay Usta ise; “Beni il Genel meclisi ve il encümeni olduğum dönemde burada küçük bir tesis vardı. Her iki köy burayı bir şahsa ihalesi konusunda fikir birliği yaparlardı ev bir vatandaş alır burasını çalıştırırdı. Sonra bu tesisin sağlıksız olduğu söylendiğinde bizzat burada bulunan tesise geldim ve çok sağlıksız olduğunu gördüm. O şartlarda bu tesisin çalışmasının sağlık açısından zararlı olabileceğini düşünerek her iki köy adına bu tesisin onarımı ve düzenlenmesi için para yardımı yaptık. Yapmış olduğumuz bu yardımla tesiste düzenlemeler yapıldı ve birkaç yıl güzel bir şekilde işletilmesi sağlandı. Daha sonra bizim İl genel meclis üyeliğimiz bittikten sonra bizlerde ne olduğunu pek takip edemedik. Şu an İl Valimizin ve İl Özel İdaresinin bu konu ile ilgili bir çalışmalarının olduğunu duydum. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah yakında çok özel bir proje hazırlanır ve bu tesisi bölge halkının İlçemizin hizmetine sunulur. Ayrıca burada ki maden sularınıda biliyorum. Yetkililerimizin bu ilçede Sahara Tüneli, Doğal Gaz ve üçüncü önceliğinin de burası olması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Resim önizlemesi

 

Resim önizlemesi

 

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Artvin Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI