Bugun...
Bizi izleyin:Sadece el yıkayarak hastane enfeksiyonlarının önüne geçmek mümkün

Tarih: 18-10-2019 13:29:20 + -


15 Ekim Dünya El Yıkama Günü nedeniyle hastane enfeksiyonunu önleyici çalışmalara işaret eden Ecolab Türkiye Genel Müdürü Halit Kayatürk, “Hastanelerde enfeksiyonun azaltılması için el yıkama takibinin çok iyi şekilde yapılması gerekiyor” dedi.


Sadece el yıkayarak hastane enfeksiyonlarının önüne geçmek mümkün

Hastaneyeyatanhastaların 10'da birinde, yoğunbakımünitesindeyatanlarıniseyaklaşık 3'te birinde hastane enfeksiyonugelişiyor. Sadece el hijyenisağlanarak hastane enfeksiyonlarınınönünegeçmekmümkün… Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ( UNICEF ) tarafından kabul edilen “15 EkimDünya El YıkamaGünü” dolayısıyla hastane hijyeninedikkatçeken Ecolab TürkiyeGenelMüdürüHalitKayatürk, “Sadece el yıkayarakekbirişlemveyamaliyetolmaksızın hastane enfeksiyonlarınıazaltabiliriz” diyekonuştu.

 

El Hijyeni Takip Sistemi Türkiye’ye geliyor

Türkiye’de 355’i özel olmak üzere 1600 civarında yataklı hastaneye hizmet verdiklerini aktaran Kayatürk, tüm hastanelerde sıfır hastane enfeksiyon hedefiyle çalıştıklarını söyledi. Kayatürk, el yıkama alışkanlığının çocukluk çağlarından itibaren kazanılmasının çok önemli olduğunu kaydederek, “El yıkamak hastane enfeksiyonlarını önleme konusunda da kritik bir rol oynuyor. Bu nedenle bu bilincin erken yaşlarda kazandırılmasını çok önemsiyoruz. Ecolab olarak enfeksiyonları tamamen önlemek amacıyla kimya ile birlikte teknoloji, servis, eğitim ve bilgiyi bir arada sunarak sağlık kurumlarının çözüm ortağı olarak çalışıyoruz. Kurumlarda el hijyen uyumunu arttırmak için yakın zamanda Ecolab El Hijyeni Takip Sistemi’ni Amerika’da sağlık profesyonellerinin hizmetine sunduk. Sistemin kullanımıyla sağlık kurumlarında çok başarılı sonuçlar sağlandı ve enfeksiyon oranlarında ciddi düşüşler sağlandı. Bu sistem en kısa zamanda Avrupa ile birlikte Türkiye’de eş zamanlı olarak kurumlarımızın hizmetine sunulacak” dedi.

 

Hastalar denetçi olmalı

Hastane enfeksiyonları oluşmadan önlemenin, sonraki ilaçlı tedavi ve önlemlerden daha ekonomik ve sağlıklı bir yol olduğunu dile getiren Kayatürk, şunları söyledi: “Sağlık profesyonelleri gerekli önlemleri alırken hastalar ve hasta yakınlarına da çeşitli önlemler düşüyor. Tüm hastalar enfeksiyon önleme yöntemlerine destek vermeli ve aynı anda bağımsız birer denetçi olmalıdırlar. Bilinçli hasta ve yakını hem kurumun hijyen uyumunu arttırır hem de sağlıkta kalitenin sürekliliğini sağlar. Örneğin el yıkama ve susuz el dezenfektanlarıyla ellerin ovulması hastanelerde hayat kurtaran çok basit önlemlerdir. Bir hastaya temas öncesi yıkanmış veya alkol bazlı dezenfektanla ovulmuş eller birçok enfeksiyonun bulaşmasında engelleyici bir önlemdir. Hastane enfeksiyonu geliştiğinde yatış süresi uzar ve maliyet artar. Uygun el hijyeni uygulanması ile hastane enfeksiyonları ek bir çabaya ve maliyete gerek olmadan azaltılabilir.”

 

Dijitalleşen dünyada üretilen dezenfektanların doğru şekilde kullanımını, kullanıcıların denetlenmesini ve eğitim planlamasında gerekli olan bilgiyi sunabilmek adına geliştirdiği modern uygulamalar bulunduğunu belirten Kayatürk, Encompass isimli program aracılığıyla da hastane temizliğini denetlemeyi amaçladıklarını ve sağlık kurumlarının hijyen performansını geliştirerek enfeksiyonları önlediklerini ifade etti. 

 

Ecolab Hakkında:

 

Su, hijyen ve enerji teknolojileri ile insanları ve hayati kaynakları koruyan hizmetler alanında dünya lideri olan Ecolab, 3 milyona yakın müşteri yelpazesine sahiptir. Yıllık 15 milyar dolarlık satış ve 49 bin iş ortağı ile Ecolab, 170 ülkede sağlıklı gıda, temiz çevre, optimize su & enerji kullanımı ve operasyonel verimlilik sağlayarak,  gıda, sağlık, enerji, turizm ve endüstriyel sektörlere yönelik çözümler sunuyor. Türkiye’de ise 1991 yılından beri faaliyet gösteren şirketin 200’den fazla çalışanı bulunuyor.

Resim önizlemesi

 

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI