Bugun...
Bizi izleyin:RTEÜ’de 'Cumhuriyet Döneminde Rize-1' kitabı tanıtıldı

Tarih: 30-11-2018 10:22:15 + -


RİZE Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinin projelendirdiği “Cumhuriyet Dönemi Rize-1 (1923-1950)” adlı kitabı tanıtıldı.


RTEÜ’de 'Cumhuriyet Döneminde Rize-1' kitabı tanıtıldı

RİZE Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinin projelendirdiği “Cumhuriyet Dönemi Rize-1 (1923-1950)” adlı kitabı tanıtıldı. 

Toplantıya, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet İshak Demir ile Prof. Dr. Adnan Yılmaz, RTEÜ Genel Sekreteri Adnan Er, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Aslan, Arş. Gör. Mustafa Arıkan katıldı. 

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman “Rize şehrinin ilkçağlardan günümüze kadar olan tarihini bütün yönleriyle ortaya koyma amacıyla üniversitemizin Tarih Bölümü öğretim elemanları ile bir çalışma planladık. Çalışmaları, Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından destekledik. Üniversite olarak böyle bir çalışma yapmaktaki amacımız, içinde yaşadığımız ve her anlamda gelişmesi için çalıştığımız Rize şehrinin tarihinin, doğru kaynaklardan hareketle bilimsel yollarla ortaya konulması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır.” dedi.

3 CİLTLİK ÇALIŞMA

RTEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim elemanlarının derlediği ve Doç. Dr. Zehra Aslan ile Arş. Gör.  Mustafa Arıkan’ın editörlüğünü yaptığı “Cumhuriyet Dönemi Rize-1 (1923-1950)” adlı kitabın tanıtımını Doç. Dr. Zehra Aslan gerçekleştirdi. Eserin, bilinen tarihi milattan önce VII. yüzyıla kadar uzanan Rize tarihinin doğru kaynaklarla ortaya konulabilmesi için hazırlandığını belirten Aslan, “Rize tarihi ile ilgili derli toplu bilgiler sunan eserimiz bundan sonraki çalışmalara da ışık tutacak niteliktedir. Kitabımızın birinci cildi Rize’nin 1923-1950 yıllarındaki zaman dilimindeki idari ve sosyal yapısı, eğitim ve kültür hayatı ile şehirde yaşanan siyasi gelişmeleri içeriyor. Rize tarihinde 27 yıllık bir zaman kesitini ele alan bu çalışma 3 ciltlik çalışmanın ilki konumunda olup bu alanda önemli bir boşluğu dolduracaktır.” diye konuştu.
Kaynak: Filiz YILDIRIM/RİZE, (DHA)

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI