Bugun...
Bizi izleyin:Rize, UEFA Projesinin Pilot İli Oldu

Tarih: 14-01-2020 14:08:00 + -


Rize, 81 ilde 129 bin 600 öğrencinin futbol oynamasına imkan sağlayacak UEFA Grow projesinin İstanbul ve Trabzon'la birlikte pilot ili seçildi.


Rize, UEFA Projesinin Pilot İli Oldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca Ankara’da düzenlenen Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı'nda, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından bir sunum gerçekleştirildi. UEFA’nın futbolu yaygınlaştırma ve her kesimin futbol oynamasını amaçlayan UEFA Grow Projesi, Türkiye’de 2020-2024 yılları arasında, 81 ilde 129 bin 600 öğrencinin futbol oynamasına imkan sağlayacak.

Futbolun yaygınlaştırılması ve tüm gençlere spor imkanı tanınması için UEFA tarafından üye ülke federasyonlarına sağladığı bir destek programı olan UEFA Grow ile Avrupa futbolunun büyümesine öncülük etme ve destekleme prensibi hedefleniyor.

49 ÜLKEDE UYGULANAN PROGRAM: UEFA GROW

2015 yılında UEFA tarafından hayata geçirilen, 2024 vizyonu çerçevesinde geleceğin federasyonlarının, stratejik planlamanın işin merkezinde olduğu, “futbol ilgisinin yükseltilmesi”, “imajın gözden geçirilmesi ve düzeltilmesi”, “aktif oyuna katılımın artırılması” ve “gelir kaynaklarının yükseltilmesi” başlıklarıyla gelişimlerini sağlayan program, bugüne kadar Türkiye’nin de aralarında olduğu 49 üye ülke federasyonu tarafından yürütülüyor. 

Yapılan sunumda UEFA Grow projesinin asıl hedefleri; katılım sayısını artırmak, düzenli aktiviteler yapılmasını sağlamak, küçük yaşta futbol keyfini aşılamak, futbol bağını erken yaşlarda güçlü kılmak, donanımlı futbol eğitimcisi sayısını artırmak, öğretmenlere eğitim desteği sağlamak, tabanı genişletmek ile sportif başarıyı ve performansı artırmak olarak sıralandı.

5 BİN 207 KULÜP, 20 BİN 35 TAKIM

Önemli verilerin yer aldığı UEFA Grow sunumunda, Türkiye'de 18 yaş altı kayıtlı sporcu sayısının 537 bin, 18 yaş üstü kayıtlı sporcu sayısının ise 95 bin 856 olduğu belirtildi. 5 bin 207 kulübün bulunduğu Türkiye’de toplam takım sayısı 20 bin 35 olarak dikkat çekerken, Pro-A ve B lisanslı 5 bin 435 antrenörün bulunduğu ifade edildi.

Okulların katılımı ile gerçekleşecek projenin Türkiye’de uygulanması için TFF Birinci Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı başkanlığında organizasyon yapısının oluşturulduğu, planlamanın hazırlanıp uygulanmaya başladığı ifade edilirken, UEFA ve TFF iş birliği ile hayata geçirilen UEFA Grow'un stratejik paydaş ve destekçilerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve sponsorlar olarak belirlendiği anlatıldı.

1620 OKULDAN 129 BİN 600 ÖĞRENCİ PROGRAMA KATILACAK

4 yıl sonunda 81 ilde bulunan bin 620 okuldan 129 bin 600 öğrencinin katılımının gerçekleşeceği UEFA Grow'un 2020-2021’i kapsayan birinci yılında İstanbul, Trabzon ve Rize pilot iller olarak seçilirken, ilk yıl 260 okuldan 20 bin 800 erkek ve 28 okuldan 2 bin 240 kız öğrencinin katılımı hedefleniyor. Bu rakam 2021-2022’de toplam 396 okulda erkek ve kız 31 bin 680 öğrenci, 198 yarı zamanlı antrenör, 396 lisanslı öğretmene ulaşacak. Projeye her yıl önemli sayıda antrenör ve öğretmenler de dahil olacak. UEFA Grow için sunumda 4 yıl için bütçe toplamının 116 milyon 501 bin TL olarak planlandığı belirtildi.

Spor yoluyla daha sağlıklı, akademik açıdan daha başarılı ve spor kültürünü daha fazla edinmiş bireyler yetişmesine katkı sunmayı hedefleyen UEFA Grow'un gençler için kazanımları ise spor yoluyla teknoloji bağımlılığı, obezite, kalp vb. birçok sağlık risklerinden uzaklaşmak, toplumsal ve sınıfsal ayrımcılığı ortadan kaldırmak, alkol, madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıkların önüne geçmek, sağlıklı, 7’den 70’e sporun içinde aktif kalan nesiller yetiştirmek, sosyal yatırımın geri dönüşü ülke ekonomisine katkısı olarak sıralandı.
Kaynak: fotomaç

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Spor Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI