Bugun...
Bizi izleyin:Rize "ŞÖM" projesinde pilot bölge seçildi

Tarih: 11-03-2020 16:30:39 + -


Türkiye'de şiddet vakalarında adalet erişim için adli yardım uygulamalarının geliştirilmesi projesi kapsamında Rize'de ŞÖM (şiddet önleme merkezi) kurulacak.


Rize


Türkiye'de şiddet vakalarında adalet erişim için adli yardım uygulamalarının geliştirilmesi projesi kapsamında Rize'de ŞÖM (şiddet önleme merkezi) kurulacak.

 

Projenin geliştirlmesi için Türkiye'de 7 pilot şehir belirlendi.

İçlerinde Rize'nin de yer aldığı 7 pilot bölge  Antalya,Balıkesir,Denizli Mardin,Nevşehir,Samsun ve Rize yer alıyor.

Ankara ise operasyon merkezi olarak proje aktivitelerine ev sahipliği yapacak.
Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türkiye Adalet  Bakanlığı’nın ortak olduğu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) uygulayıcılığını yürüttüğü ve İsveç Uluslararası Kalkınma İş birliği Ajansı’nın (SIDA) fonladığı ILAP projesi, Türkiye'de adli yardım uygulamalarına daha koordineli, nitelikli ve sistematik bir yaklaşım geliştirmeyi, kırılgan gruplar için adalete erişimi kolaylaştırmaya yönelik uygulamaları, performans yönetimi ve mekanizmalarının işleyişi konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor .Proje kapsamında, kırılgan gruplara, öncelikli olarak kadın şiddet mağdurlarına özelleştirilmiş adli yardım hizmetleri tasarlandı.

 

ILAP Projesi’nin uygulandığı 7 pilot ilde, Baroların yönetiminde olacak olan Şiddet Önleme Merkezleri (ŞÖM) açılacak. Merkezlerde, şiddete maruz kalmış insanlara, öncelikli olarak kadın ve çocuk mağdurlara tamamen gizli bir şekilde hukuki danışmanlık verilecek ve koruma sağlanacak.ŞÖm ofisleri Temmuz ayında faaliyete geçecek

 

ŞÖM PROJESİNE STK LARDA PAYDAŞ OLACAK
Türkiye'de adalet erişim için adli yardım uygulamalarının geliştirilmesine destek projesinde Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve Avukatlar aktif aktör olurken, Kadın Dernekleri ve diğer bazı STK ve dernekler ağ ve iletişim kurulması noktasında proje destekcisi olacak.

 

BİRİNCİ BÖLGE ÇALIŞTAYI ANKARA'DA YAPILDI
   Proje Grubu, projenin içeriği hakkında bilgi vermek, fikir paydaşlığı yapmak üzere ve Adli Yardım Hizmei sağlayıcıları, Kadın Dernekleri ve Sivil Toplum Kuruluşları arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla birinci bölge çalıştayını Ankara'da gerçekleştirdi.

Çalıştaya Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Ünsal Toker, Adalet Bakanlığı Cezai İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanı Ramazan Gürkan,İsveç Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Malin Stawe,Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Uzmanı Yaşar SeymanBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı Temsilcisi Seher Arıner,Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Uzmanı Musa Toprak ile pilot şehirlerden gelen avukat ve STK ile dernek temsilcileri katıldı.
     

 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Ünsal Toker ILAP projesinin hedeflediği kitlenin adalete erişiminde büyük kolaylık sağlayacağını ifade ederek" Projeye başlarken arkadaşlarımızın projeye sıcak bakmaları bizleri heyecanlandırmıştı.Daha sonra illerde STK temsilcilerini ziyaret ettik ve aynı olumlu tepkiyle orada da karşılaşınca  ne kadar doğru bir proje yaptığımızı anladık. Henüz yeni başlıyoruz.Bazı aşamaları geçtikten sonra proje daha da aktifleşecek.

 

Türkiye'de adalete erişmek insanı hak ancak tek başına yeterli değil, adil yargılama da önemli.Adli yardım projesi bu noktada büyük önem arzediyor. sosyal devlet ilkesinin gerçek işlevine oturması için sistemin doğru işlemesi gerekiyor. Bu proje bu noktada büyük katkı sağlayacak.

Temmuz 2020 de pilot kentlerimizle faaliyete geçmeyi planlıyoruz. Proje teknik anlamda hazırlanacak, eğitimler verilecek, baro temsilcilerimiz görevlerini yürütecek ancak projeyi tek başımıza yürütemeyiz. Baro ve STK işbirliği bu noktada çok önemli"dedi


 
Kaynak: Kaçkar Tv Özel Haber-Çiğdem FAZLIOĞLU

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Editörün Seçtikleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI