Bugun...
Bizi izleyin:Rize Kayadan Çıkan Suda Şifa Arıyorlar

Tarih: 13-04-2019 12:24:34 + -


Kayadan çıkan suda şifa arıyorlarRize'nin İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde kayanın içerisinden çıkan ve yapılan tahlillerinde kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin olduğu belirlenen ılıca suyun şifalı olduğuna inanılıyor.


Rize Kayadan Çıkan Suda Şifa Arıyorlar

Kayadan çıkan suda şifa arıyorlar

Rize'nin İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde kayanın içerisinden çıkan ve yapılan tahlillerinde kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin olduğu belirlenen ılıca suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Vücut direncini artıran, böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelen sudan içmek isteyenler köye akın ediyor.

İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde İkizdere deresi üzerindeki ahşap asma köprüden geçilerek patika yoldan ulaşılan kayanın içerisinden su çıkıyor. 200 yıllık bir tarihi geçmişi olan ve yapılan tahlillerinde kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin olduğu belirlenen ılıca suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Vücut direncini artıran, böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelen sudan içmek isteyenler köye akın ediyor. Bidonlarla gelenler, suyu doldurup götürdükleri evlerinde içiyor.

'SUDAN SAYISIZ İNSAN ŞİFA BULMUŞTUR'

Köyde restoran işletmeciliği yapan Yüksel Yılmaz, Şimşirli maden suyunun tarihinin 200 yıl öncesine dayandığını söyledi. Yılmaz, Bu suyu bölgemizde herkes bilir ve buraya gelerek şifa arar. Bu sudan sayısız insan şifa bulmuştur. Özellikle böbrek hastaları, taş, kum olanlar bu sudan içerek şifa bulurlar. Yaz ayları hafta sonları burada bu sudan bir bardak içmek için insanlar sıraya girerler. Yapılan araştırmalarla sağlık yönü belgelenmiştir. Mide rahatsızlıklarında etkili olduğu raporlarda yazıyor. İshal ve kabızlığa iyi geliyor. Ayak ellerde bulunan egzamalara karşı yıkama ile çok etkili olduğunu bende gördüm. Böbreğinde taş olduğunu bilmeyen bir kişi gelip bu sudan içti ve taşı düşürdü. Böyle bir ilginç olaya da tanık olduk dedi.

İstanbul'da yaşayan Bayram Ali Kolçak da suyun şifalı olduğunu bildiğini ve her fırsatta sudan içtiğini belirterek Dedelerimiz bu suyun çok şifalı olduğunu söylerdi. Eskiden itibaren bu sudan içeriz. Mideyi sindirmede çok faydalı olduğunu biliyoruz. Bizde çok faydasını gördük. diye konuştu.

Abdullah Yusuf Kaygusuz ise insanların suyu çok övdüğünü belirterek Suyun şifalı olduğu söylendi. Bizde o yüzden geldik ve tadına baktık. Eskiden beri bilinen ve şifa dağıtan bir suymuş. İnşallah bizde şifa buluruz. Tadı güzel, maden suyu gibi bir tadı var. ifadelerini kullandı.

PROF. DR. VEREP SAĞLIĞA FAYDALIDIR

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bülent Verep, Rize'nin termal su kaynakları ve yer altı suları konusunda zengin bir bölge olduğunu söyledi. Verep, şunları dedi

Sıcak sularda insanlar içine girerek banyo yaparak sağlıkları için faydalanmaya çalışıyorlar. Soğuk su olarak içilebilen ılıca su kaynakları sağlık aranan sulardır. Bu su kaynakları kullanılıp ekonomiye kazandırılmalıdır. Bu sularımız insanların sağlıklarına destekleyici bir etkendir. Bölgemizde yer altı içme suları ise kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zayıftır. Maden ve ılıca suları ise zengin minarele sahiptir. İnsanların tüketmesi sağlık açısından tavsiye edilen önemli bir içecektir. Sağlığa oldukça faydalıdır. Bölgemizdeki suların da mineral ve element açısından zengin olduğunu söyleyebiliriz.
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI