Bugun...
Bizi izleyin:Rize'de Azerbaycan dış politikası tartışıldı

Tarih: 24-01-2020 16:13:21 + -


Vali Kemal Çeber, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim tarafından verilen "Azerbaycan Cumhuriyetinin Dış Politikası" konulu konferansa katıldı.


Rize'de Azerbaycan dış politikası tartışıldı

Resim önizlemesi

 

Resim önizlemesi

 

Resim önizlemesi

 

Konferansa Vali Kemal Çeber’in yanı sıra, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Kahraman, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, Azerbaycan Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Necibe Necibova, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferans Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, ‘Azerbaycan Cumhuriyeti Dış Politikası ve Türkiye-Azerbaycan İlişkileri’ konulu sunumuyla başladı. Azerbaycan’ın dış politikasını değerlendiren Büyükelçi Hazar İbrahim, Azerbaycan'ın dış politikasını ülke sınırlarının bütünlüğü, komşu ülkelerle olan diyaloğu ve dünyadaki barışa katkı olmak üzere üç temel unsur üzerine kurduğunu kaydetti.

            Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin de "kardeşlik" çizgisinde ilerlediğini belirten Büyükelçi Hazar İbrahim, Türkiye ile duygusal bağın ötesinde eğitim, kültür, proje, savunma, ekonomi gibi birçok alanda ortak çalışmaya imza attıklarını vurguladı.  Türkiye ve Azerbaycan’ın bir arada olmasının Türk dünyasının birlikteliği anlamına geldiğini dile getirdi.

Büyükelçi Hazar İbrahim’in değerlendirmelerinin ardından Vali Kemal Çeber, konuşmasında şunları aktardı; “Sayın Büyükelçimizi ve beraberindeki heyeti güzel şehrimiz Rize’mizde ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti belirterek, tekrar hoş geldiniz diyorum.

Ülkemizin Azerbaycan ile olan ilişkileri tek millet, iki devlet anlayışından hareketle kardeşlik duyguları çerçevesinde gelişmiştir. Devletlerimiz arasındaki samimi ve güçlü ilişkilerimiz hiçbir zaman zayıflamamıştır. İki devletin ortak değerler etrafında artarak devam eden ilişkilerindeki samimiyet, hayati anlarda ülkelerimizin birbirine destek olduğu birçok örnek ile ortaya konulmuştur." dedi.

Türkiye ve Azerbaycan arasında stratejik ortaklık düzeyine gelen ilişkilerin önemini ifade eden Vali Çeber, “İki kardeş ülke arasında dayanışmanın gerek siyasi konularda, gerek ekonomide sürmesi bölgenin güvenliğine de katkı sunmaktadır. Dünyada çok az örneği olan güvene dayalı, köklü devlet ilişkilerinin uluslararası konularda da iki ülkenin yakın ya da örtüşen politikalar izleyerek güçlenmesini sağlamaktadır." dedi.

Konferansın sonunda katılımcılardan gelen soruları cevaplayan Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’e, katkıları dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman Üniversite  Şilti sunarken, Büyükelçi de Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman’a plaket takdiminde bulundu.

 
Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI