Bugun...
Bizi izleyin:Rize CHPden Milletvekilliğine kim(ler) aday olacak?

Tarih: 16-05-2018 12:18:39 Güncelleme: 16-05-2018 12:29:39 + -


Önümüzdeki ay yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesi bütün siyasi partiler milletvekili adaylarını Genel merkez yoklamasıyla belirleyecek.


Rize CHPden Milletvekilliğine kim(ler) aday olacak?

Önümüzdeki ay yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesi bütün siyasi partiler milletvekili adaylarını Genel merkez yoklamasıyla belirleyecek.

Partilerinden Milletvekili adayı olabilmek için aday adaylık başvuruları tüm hızıyla devam ederken her seçim döneminde olduğu gibi CHP Rize de milletvekili adaylığı tartışması yine sancılı başladı.Adaylık için adı geçenler ise Karayalçın,Kazmaz,Rakıcı ve Bıyık. 

KAZMAZ ADAY TEŞKİLAT RAHATSIZ

CHP Rize il de Milletvekilliği seçimlerinde aday olmak için ilk başvuran isim AV: Remzi Kazmaz oldu. HES karşıtı çıkışlarıyla bir dönem aktif görevler üslenen kazmaz ayrıca bir dönem Devrimci mücadelenin içerisinde yer almış ardından sosyal demokrat bilinen CHP içerisinde yoluna devam etti bugün ise CHP Rize den milletvekilliği adaylığı için başvuran isim oldu.

Kazmaz’ın Milletvekili adaylığı CHP Rize de tartışılma yarattı. Geçen hafta gerçekleşen bir toplantı sonrası Merkez ilçe teşkilatı ile il teşkilatı Kazmaz’ın adaylığı konusunda ortak bir karar alamadı. Kazmaz ise aday adayı olarak çalışmalarına devam ediyor.İtitfak partileri Kazamaz’ın adaylığına ise sicak bakmıyor.

BU KEZ KENAN BIYIK TAMAM

Siyasette tartışılan isimlerin başında ise tüm siyasal görüşlerdeki insanlarla yakın diyaloglar kurmayı bilen (bizim Kenan diye anılan) eğitimci Kenan BIYIK bu seçimlerde aday adaylığı başvurusu yapacak mı yapmayacak mı? Merak konusu.

Kenan BIYIK CHP nin geçen ay yapılan il kongresinde Maksut Rakıcı’ya karşı aday olan Mustafa Güngör’ü destekledi. Bu tavrı sonrası Rize CHP de istenmeyen adam ilan edildi. Öyle garip ki sadece Bıyık değil bugün parti yönetimlerinde yer alan ancak Mustafa Güngör’e oy veren bazı yöneticilerin çeşitli gerekçelerle istifa etmesi isteniyor. CHP Rize il teşkilatının sekter anti demokratik i tutum ve anlayışı sonucu yönetim kurulu üyeliklerinden iki isim geçen ay istifa etmişti. 

Kenan Bıyık CHP Rize il başkanı ile anlaşamadığı sağır sultan tarafından biliniyor ayrıca, BIYIK’a geçen seçimlerde yapılan kumpasları da Rize halkı biliyor ve bu nedenle BIYIK sessizliğini koruyor. Rize nabız editörleri CHP genel merkez yöneticilerinden edindiği bilgilere göre,  Kenan Bıyık ile ilgili Genel merkeze CHP li vatandaşlar başta olmak üzeri birçok sıradan vatandaşın hatta itifak partilerinin birçok üyesi Kenan Bıyık’ın aday olmasını istediği, geçen seçimlerde çok az bir farkla Rize’de seçimi kaybeden Kenan Bıyık’ın bu kez yeniden aday olması durumunda seçilmesinin mümkün olacağı çağrıları yapılıyor. Genel merkezin ise CHP Rize teşkilatlarında tartışmaların son bulması için Kenan Bıyık ismine sıcak baktığı Bıyık’ın aday olması için son gün beklendiği öğrenildi.

İL BAŞKANI RAKICI ADAY OLMAK İÇİN KARAYALÇIN KOZUNU KULLANDI

CHP Rize de adaylık tartışmaları Kazmaz ve ya Bıyık üzerinden değil gizliden gizliye bir başka ismin il başkanı Maksut Rakıcı’nın kendisini aday gösterilmesi için bir takım hesaplar içerisine girdiği parti içerisinde öteden beri tartışılan bir konu.

Adaylık tartışmaları devam ederken ülkede başbakan yardımcılığı, Bakanlık ve parti genel başkanlığı yapmış Murat Karayalçın ismini öne çıkaran il başkanı Maksut Rakıcı geçtiğimiz günlerde genel başkan ve genel başkan yardımcılarına e mail göndererek Karayalçın’ın Rize den aday olmasını istedi.

KARAYALÇIN SERT TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Rize il başkanı Rakıcı Kenan Bıyık ve Remzi Kazmaz’ın adaylıklarının önünü kesmek kendi önünü açmak için Rize’den aday olmayacağını bildiği Karayalçın’ı aşağılayan bir tavırla Rize’den aday olmasını istemesi ile ilgili e maili CHP genel merkezi yansıra Karayalçın cephesinde adeta şok etti.

Arayalçın’a yakın bir isim rize nabız editörlerine yaptığı değerlendirmede şunları söyledi.

“Karayalçın Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin 11-12 Eylül 1993 tarihinde yapılan 4. Olağan Kurultayında Genel Başkan seçilmiş, T.C. 50. Hükümetinde Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak 12.12.1994 – 27.03.1995 tarihleri arasında görev yapmış bir isim ve Rize’li. 

Karayalçın memleketinin her yerinde hizmet etme aşkı taşiyan ve bunun için mücadele eden bir isimdir.CHP il başkanı olan arkadaş büyük bir hata etmiştir.İlk önce böyle bir durumdan sayın Karayalçın’ın haberdar edilmesi gerekirdi.Nezaketen sayın Karayalçın’a önceden ‘sayın başkan bizler sizi memleketimizde memelketinde aday etmek istiyoruz’ diye sorup önceden görüşünü alması gerekirken böylesi aşağılayıcı bir tavırla önceden genel merkez yöneticilerine e mail atarak Rize den aday olmasını istemek hiçte etik değil.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi birde ayni e mail mesajını sayın Karayalçın’a göndermesi siyasi ahlaka uygun değildir, ayıptır bir ülkeye başbakan yardımcığı yapmış ismi yok sayarak siyaset yapılmaz şiddetle kınıyoruz”

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Karayalçın’ın genel merkez yöneticileriyle görüştüğü yaşananlara gülüp geçtiği ancak CHP il başkanı Rakkıcı’nın tavrından üzüntü duyduğu öğrenildi.

RAKICI’NIN İSTİFASI CEBİNDE

Bu yaşanan gelişmeler sonrası genel merkeze yakın bir isim ;“Karayalçın’ın Ankara büyük şehir belediyesini düşündüğünü CHP Rize il başkanı Rakıcı’da biliyor. Böyle etik olmayan bir davranışın karşılığının olmayacağını kendisi de biliyor.

Buradaki hareketin tek amacı var oda şu, il başkanı Rakıcı Bıyık ve Kazmaz’ı eleyip Karayalçın istedik gelmedi yapılacak tek iş kaldı il başkanı olarak beni aday gösterin. Bu oyunu Karayalçın’a gönderdiği e mail mesajı bozdu. Görevden alınacağını bilen Rakıcı ayın 20, de hazırladığı istifa dilekçesini aday adayı olarak sunacak” iddiasında bulundu.

Şimdi bekleyip göreceğiz Kazmaz mı? Bıyık mı? Rakıcı’mı?

Gençağa KARAFAZLI
Kaynak: Gençağa KARAFAZLI

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI