Bugun...
Bizi izleyin:Pazar’da Fakülte ve Meslek Yüksekokulu Her Geçen Gün Gelişiyor

Tarih: 18-05-2017 17:28:28 + -


Pazar’da Fakülte ve Meslek Yüksekokulu Her Geçen Gün Gelişiyor


Pazar’da Fakülte ve Meslek Yüksekokulu Her Geçen Gün Gelişiyor

Pazar tarihi ve kültürü ile ilklerin kentidir.Pazar'da kurulan Meslek Yüksek Okulu,Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Pazar için olduğu kadar bölgemiz içinde çok önemlidir.Bazı eksiklikler ki,her okulda azda olsa bulunur.Bunları söz konusu etmeden öncelikle Pazar halkının ve  Rize'nin bu güzide okula sahip çıkması gerekir.Fakülte ve Yüksek Okul olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.Kaçkar53.com olarak bu yazımızda sizlere okul hakkında bilgiler sunacağız.Daha geniş bilge almak isteyenlerin ise, okulu ziyaret ederek bir yandan tanıma,diğer yandan da yapılan çalışmaları yakından görme imkanına kavuşacaktır.

Ziraat ve Doğa Bilimler Fakültesi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (Pazar) Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi 2012 yılında kuruldu. Fakültede “Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarımsal Biyoteknoloji ve Tarla Bitkileri Bölümleri” olmak üzere 4 bölüm bulunmaktadır.

Tarla Bitkileri ve Bahçe Bitkileri bölümlerinde 2013 yılından itibaren eğitim öğretim devam etmektedir.

 Bu yıl ilk mezunlarını verecek olan Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesinde, Pazar Meslek Yüksekokulu ile ortak kullanılan Bitki Analiz 1(), Bitki Analiz (2), Doku Kültürü, Pomoloji, Moleküler Genetik, Toprak Analiz, Sitoloji ve Sitogenetik Laboratuvarları olmak üzere toplam 7 adet laboratuvar mevcuttur. 

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesinde meyve fidanları, sebze fideleri, süs bitkileri üretiminin yanı sıra, eğitim öğretime devam edilmekle birlikte bilimsel projeler ve çalışmalarda hızla devam etmektedir. Fakültede: Kamelya, Açalya, Sarıçiçekli Yasemin, Karışık Baston Gül, Sarmaşık Gül, Abelia Güzellik Çalısı, Spiraea Öaponica, Vangelya, Ortanca, Altuni Taflan, Taflan, Lale,  Biber Fidesi, Patlıcan Fidesi, Karpuz Fidesi, Domates Fidesi, Kivi Fidanı, Kivi Meyvesi, Kokulu Üzüm Fidanı, Karayemiş Findanı, Mavi Yemiş Fidanı, Kivi Meyvesi gibi ürünler üretilip satılmaktadır.

Ayrıca Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesinde Serbest Gezinmeli Tavuk Çiftliği kurulmuş ve serbest gezinmeli tavuk yumurtası üretimine ve satışına da başlanmıştır.

Fakültede 7 Öğretim Üyesi, 6 Araştırma Görevlisi ile toplam 13 akademik, 2 idari personel ile birlikte 10 şirket personeli görev yapmaktadır.

Pazar Meslek Yüksek Okulu

Aynı yerleşke içinde 2008 yılında kurulan ve eğitim öğretime devam eden Pazar Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

 Pazar Meslek Yüksekokulu bünyesinde Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümüne bağlı Organik Tarım Programı ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı olmak üzeri 2 programda eğitim öğretim devam etmektedir.

1 Öğretim Üyesi, 3 Öğretim Görevlisi, 3 idari personel, 8 güvenlik görevlisi ve 15 İşkur personeli Meslek Yüksekokulunda görev yapmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (Pazar) Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Pazar Meslek Yüksekokulu;  İnsan merkezli eğitim-öğretim faaliyetleriyle milli ve manevi değerlerini özümsemiş nitelikli bireyler yetiştirmek, kaliteli  hizmet sunmak, araştırma faaliyetlerini evrensel standartlarda yürüterek bölgenin ve ülkenin sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik kalkınmasına katkı sağlamak birlikte, bilim ve teknolojik alanda rekabet gücüne sahip, ulusal ve uluslar arası düzeyde öğrenciler tarafından tercih edilen, alanında özgün araştırmalarıyla tanınan, saygın bir fakülte ve Meslek Yüksekokulu olmak amacıyla bilimsel çalışmalarına, eğitim ve öğretimine devam edereközelde Pazar İlçesi olmak üzere genelde Rize ve bölge iller ile birlikte ülkemize katma değer sağlamaktadır.

Pazar Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığını Prof.Dr.Fatih Seyis yürütmektedir.

 
 Kaynak: kackar53.com

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI