Bugun...
Bizi izleyin:Partimizle ilgili iftiralar atılıyor...

Tarih: 20-11-2020 14:08:12 + -


CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz yazılı bir açıklama yaparak Fındıklı’da yaşanan sürece karşı yazılanların iftiradan ibaret olduğunu söyledi.


Partimizle ilgili iftiralar atılıyor...

Partimizle ilgili İftiralar Atılıyor
CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz yazılı bir açıklama yaparak Fındıklı’da yaşanan sürece karşı yazılanların iftiradan ibaret olduğunu söyledi.
 Başkan Deniz, açıklamasında, “Bir gazete sahibinin köşe yazısında yazmış olduğu yazıda 16 Kasım 2020 günü Çağlayan Vadisinde ki keşif sırasında yaşananları “CHP ‘nin organize etmiş olduğu bir eylem “ olarak ifade etmiş “yalan ve yanlış şekilde atılarak haberleştirdiklerini”  yanlış bilgiler vererek kamuoyunu yanılttığı ifade edilmiştir. Basın özgürlüğüne inanan ve bu uğurda çalışmalar yürüten bir parti olarak kişilerin köşe yazılarındaki ifadelerine karışmayız. Ancak gerçekleri çarpıtan yazıları da basın özgürlüğü olarak görmeyiz. Olsa olsa iftira olur. Bu gerçek olmayan ifade ile birlikte aynı zamanda Firmanın kamuoyunu ve çalışanlarını yanlış bilgilendirerek CHP’nin yatırımlara, istihdama ve insanların iş ve aş sahibi olmalarına engel olduğuna dair bir algı oluşturulmaktadır. Her ikisi de gerçek dışıdır ve açık yalandır” dedi.
Başkan deniz, “CHP’nin Çağlayan vadisinde organize ettiği bir eylem bulunmamaktadır. Fındıklı halkı 13 yıldan fazla süredir yaşam alanlarının yağma edilmesine karşı tüm Türkiye’ye örnek olan bir mücadele sürdürmektedir. Bu mücadele Fındıklı halkının onurudur. Bu nedenle Fındıklı halkının yaşam alanlarına sahip çıkma konusunda kimsenin organize etmesine ihtiyacı yoktur. CHP olarak bu 13 yıllık süreçte Fındıklı halkının yanında olduk, destek olduk. Bu mücadeleye sadece biz değil her görüşten kurum ve kuruluşta destek verdi. Biz bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz.  Firma sahibi parmak sallayarak “İl Başkanı Burada,“ diyerek bizleri hedef göstermeye çalışmıştır. Evet oradaydım. 13 yıldır Fındıklı halkının yaşam alanlarını savunma mücadelesinin yanında dün oldum, bugün de, yarın da olacağım. Sadece Fındıklı da değil tüm Karadeniz’de ve tüm Türkiye’de özellikle çevre mücadelesine katılıyorum, katılmaya da devam edeceğim. Bu benim için onurdur. İnsanı Onurlu yapan dönemselliği değil sürekliliğidir. Ayrıca parti olarak bir eylem düzenleyeceksek bunu kamuoyuna açıklarız, parti bayraklarımızı ve afişlerimizi açarız, partimizin yetkili kişileri konuşur açıklama yapar. Ayrıca ortada bir eylemde yoktur. Keşfe katılanlar kimin korsan eylem yaptığını görmüştür. Çağlayan vadisinde mağdur edildiklerini söyleyen vatandaşlar platform kurmuşlar, mahkemeye başvurmuşlar, mahkeme keşif kararı vermiş, bu arada platform kurmuşlar ve platformda çağrı yapmış bizde çağrıya katılmışız. Biz siyasi partiyiz her zaman mağdur olan insanların yanında olduk bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Bunun için kimseden izin alacak değiliz.  Gelelim firmanın işlerini engellediğimizi, insanların iş ve aş sahibi olmalarını engellediğimize. Bu tamamen gerçek dışı bir söylemdir. Firma sahibinin CHP Rize İl Başkanlığının ve Fındıklı İlçe Başkanlığının firmanın hangi çalışmasını engellediğini açıklamalıdır?
Kamuoyunu ve işçilerini yanlış bilgilendireceğine, kamuoyuna hangi açıdan engellemeler yaptığımızı açıklamalıdır. Aksine geçtiğimiz haftalarda Genel Merkezimizin KOBİ’lere dönük çalışmaları kapsamında Rize’de birçok işyerine uğranıldığı gibi İstanbul Milletvekilimiz Mehmet Bekaroğlu ve Fındıklı İlçe Başkanımız Kadirhan Kadıoğlu işletmeyi ziyaret etmiş. Sorunlarını ve taleplerini dinlemiş bunu rapor haline dönüştürmüş ve Genel Merkezimize sunmuşlardır. Karşı çıktığımız çalışmalarını engellediğimiz iddia edilen bir Firmayı niye ziyaret edelim, niye sorunlarını dinleyelim? Aksine firma da çalışmalarını aksatmadan sürdürmekte ve yeni elemanlar alacağına dair açıklamalar yapmaktadır. Demek ki aksayan engellenen bir durum ve ortam yoktur. Firmanın bir sürü eksikliği olmasına rağmen, yasal zorunluluklarını tamamlamadığı halde çalışanlar mağdur olmasın diye müdahale edilmeyen engellenmeyen bir fabrikadır. Bizim tavrımız açık ve nettir. Üretim ve İstihdam en önemli önceliğimizdir. Ama başka önceliklerimizde var. Yapılan yatırımlar çevreye zarar vermeyecek, yatırımın yer aldığı bölgedeki vatandaşları mağdur etmeyecek, çalıştırdıklarının tüm sosyal ve ekonomik haklarını verecek, sendikalaşmalarının önünde engel çıkarmayacaktır. Bunları söylemek Fabrikayı engellemek midir? Firmanın eksik olan işlemlerini tamamlaması için önünde engel mi var? Evrakları eksik olmasına rağmen sürekli olarak bekleyen bir belediye yok mu? Yoksa firma yasalara karşı muaf tutulmuş mudur? Veya firmanın yatırım yapmış olduğu topraklar bizim değil midir? Konu bu kadar açık ve nettir. Israrla yeniden soruyoruz, CHP Rize İl Başkanlığı ve Fındıklı İlçe Başkanlığı Firmanın hangi çalışmasını engellemiştir? Ne yapmıştır da İnsanların iş sahibi olmasına engel olmuştur? Bir konuyu daha açıklamakta yarar vardır. Fındıklı, Fındıklı halkının seçtiği temsilciler ve Belediye başkanı tarafından yönetilmektedir. Bizlerin onların alacağı kararlara karışmak onları yönlendirmek, Fındıklı halkının iradesini yok sayarak yönetmek gibi bir düşüncemiz yoktur, olamazda. Parti olarak görevimiz Fındıklı halkının iradesine ve onun temsilcisi olan Fındıklı Belediye Başkanına destek olmaktır, demokratik yönetimdir, halka hizmettir.  Firma sahibi ekonomik ve siyasal geleceğini gerçek olmayan ifadeler kullanarak CHP’yi eleştirmek üzerine kurgulamaktadır. Bir zamanlar birlikte yol aldığımız firma sahibini gene de tavsiyemiz bu tür yöntemler geçmişte kaldı.  Bize göre yapmanız gereken Fındıklının gurur duyacağı Çevreye zarar vermeyen, yatırım çevresindeki vatandaşları mağdur etmeyen (çünkü bunlar artık uluslararası piyasalarda önemli kriterler) çalışanlarının sendikalaşmasını engellemeyen İşletmeyi hayata geçir. Son söz; Üretim ve istihdam bizim için en önemli önceliklerdir. Bu konuda her türlü desteği veririz, veriyoruz vermeye de devam edeceğiz. Ama ne çevreye zarar verilecek, ne yatırım çevresinde ki insanlar mağdur edilecek ne de çalışanların sosyal, ekonomik ve sendikal hakları yenmeyecek” dedi.
Editör: Dilek Onay CanEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI