Bugun...
Bizi izleyin:Myanmar’dan soykırım savunması

Tarih: 10-03-2018 11:25:05 Güncelleme: 10-03-2018 11:30:05 + -


Irkçı Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San SuuÇii’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Thaung Tun, ülkesinde Arakanlı Müslümanlara yönelik “soykırım” ya da “etnik temizlik” yapılmadığını iddia etti.


Myanmar’dan soykırım savunması

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ZeydRaad El Hüseyin’in, 25 Ağustos 2017’den bu yana Arakanlı Müslümanlara soykırım yapıldığına dair kuvvetli emareler olduğuna yönelik açıklamasının ardından Tun, BM Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenledi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Tun, hükümetinin BM ve uluslararası kuruluşlara Arakan eyaletinde erişim izni vermemesine rağmen Müslümanlara “soykırım” ya da “etnik temizlik” yapıldığına dair net deliller olmadığı (!) iddiasında bulundu.

“Sık sık Myanmar’da etnik temizlik, hatta soykırım yapıldığına dair iddialar duyduk” diyen Tun, İslâm düşmanı hükümetinin böyle bir politikası olmadığını savundu.

Terörist Budistlerin ve Myanmar terör güçlerinin saldırılarından dolayı yaklaşık 700 bin Arakanlı Müslümanın Bangladeş’e sığınmasını da görmezden gelen Tun, Arakan eyaletindeki Müslüman nüfusun büyük çoğunluğunun hâlâ köylerinde yaşadığını ileri sürdü. Tun, Arakanlı Müslümanların Bangladeş’e kaçmak zorunda kalmasını ise Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusundan (ARSA) korkmalarına bağladı.

BM’DEN MYANMAR’IN CEVABINA TEPKİSİ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ZeydRaad El Hüseyin, Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara yönelik “soykırım” ya da “etnik temizlik” yapılmadığı iddialarına tepki göstererek “Uzun zamandır Arakan eyaletine davet etmedikleri gibi erişim izni vermiyorlar. Bu durumda söylediklerinin hiçbirine inanmamız mümkün değil” dedi.

Hüseyin şunları kaydetti: “Madem soykırım veya etnik temizlik yapılmadı ve bu konuda delil yok, neden o zaman bizim Arakan eyaletine girmemize izin vermiyorlar? Myanmar hükümetinin Arakan’da ciddi hiçbir ihlal olmadığını iddia etmesi, tamamen saçmalık ve rezalettir.”

Hüseyin, soykırımı ancak Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) ortaya çıkarabileceğine dikkati çekerek BM Genel Kurulu’na Arakan Müslümanlarına karşı işlenen zulme karşı UCM’de soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

GÖZALTINDAKİ SİVİLLERİN CESETLERİ BULUNDU

Myanmar’ın Kaçin eyaletinde askerlerin gözaltına aldığı iki sivilin cesetlerinin bulunduğu bildirildi. Kaçin eyaletinin kanaat önderlerinden Naw Mai, etnik Kaçin sivillerin, Mai Hkawng köyündeki bir mülteci kampında yaşadığını ve 31 Ocak’ta bölgede çalıştıkları bir çiftlikte askerler tarafından gözaltına alındığını söyledi. Naw Mai, sivillerin çiftlik yakınında derin kazılmayan bir mezara gömülmüş cesetlerinin önceki gün bulunduğunu kaydetti.
Kaynak: milligazete.com.tr

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI