Bugun...
Bizi izleyin:Mü'minlerin bayramı Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İl İl namaz vakitleri..

Tarih: 25-05-2018 13:25:42 + -


Mü'minlerin bayram günü olarak kabul edilen cuma günleri fazileti yüksek olan bir gündür. Bu günde yapılacak olan ibadetler diğer günlere göre daha faziletlidir. Cuma namazı erkek olan her Müslümana farzdır. Ramazan ayının ikinci Cuma gününde il il namaz vakitleri...


Mü'minlerin bayramı Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İl İl namaz vakitleri..

Bugün Peygamber Efendimiz'in "Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür" dediği Cuma günü. Müslümanlar için bir bayram olan bu Cuma gününde de Müslümanlar camileri dolduracak. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde cuma namazı vakitlerini merak edenler haberimizde bulabilir. İstanbul'da cuma namazı için ezan 13:07'de okunacak.

Her gün değişen namaz vakitlerini takip edemeyen Müslümanlar, bugün Cuma namazının kaçta kılınacağını ve ezan vaktini merak ediyor. İşte Ramazan ayının ikinci cumasında namaz vakitleri...

Bazı şehirlerimizde cuma namazı vakitleri:

İstanbul - 13.07
Ankara - 12.52
İzmir - 13.14
Trabzon - 12.24
Hakkari - 12.08
Edirne - 13.17
Hatay - 13.23
Sinop - 12.42

Diyanet'in hazırladığı takvime göre, il il namaz vakitlerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Cuma günü ve namazı ile ilgili Hadis-i Şerif

Peyganber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki;

 

"Bir kimse Cuma günü yıkanıp elinden geldiğince temizlenir ve yağından yağlanır veya evindeki kokusundan sürünür sonra Cuma’ya çıkar, yan yana oturan iki kişinin arasını açmaz sonra kendisi için takdir olunan miktarda namaz kılar ve daha sonra imam hutbede konuştuğunda susar dinlerse muhakkak o Cuma ile diğer Cuma arasındaki günahları mağfiret edilir."

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan bugünkü (25 Mayıs 2018) Cuma hutbesi

Aziz Müminler!

Peygamber Efendimiz Medine’ye hicret edeli henüz on sekiz ay olmuştu. Şaban ayının son günleriydi. Ramazan orucunun farz kılındığını haber veren Bakara sûresinin şu ayetleri nazil oldu:

“Ramazan ayı, insanlara yol göstermek, doğrunun ve hakkı bâtıldan ayırmanın açık delilleri olmak üzere Kur’ân’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden kim Ramazan ayına ulaşırsa onda oruç tutsun.”[1]

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de Mescid-i Nebevî’nin minberine çıkarak ümmetine şöyle seslendi: “Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve azgın şeytanlar bağlanır.”[2]

 

Değerli Müminler!

On bir ayın sultanı Ramazanın manevi hayatımızda özel bir yeri vardır. Zira Ramazan, oruç ve Kur’ân ayıdır. Ramazan sabır, şükür, tövbe ve tefekkür ayıdır. Ramazan, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesini içinde saklayan en şerefli aydır. Ramazan ibadettir, berekettir, mağfirettir. Ramazan taattir, hayır ve hasenattır. Peygamber Efendimizin bildirdiğine göre, Ramazan ayının ilk gecesi olunca, bir melek şöyle seslenir: “Ey iyilik isteyen! İbadete ve kulluğa gel! Ey kötülük isteyen! Günahlarından vazgeç!” [3]

cuma-hutbesi-(1).jpg?

Kardeşlerim!

Ramazan, oruç ile anlam bulur. Oruçlarımız her şeyden önce bir sabır, irade ve merhamet eğitimidir. Bizi iştah ve hevesin, gayri meşru istek ve arzuların esiri olmaktan koruyan birer kalkandır. “Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.”[4] âyeti, orucun gayesinin her türlü kötülükten ve günahtan uzak durmak olduğuna işaret eder. Nitekim Allah Resûlü (s.a.s) şöyle buyurur: “Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya söverse, ‘Ben oruçluyum!’ desin.”[5]

Muhterem Müminler!

Ramazan, hayat kitabımız Kur’ân’ın indirilmeye başlandığı aydır. Kur’ân, Kelâmullâh’dır, Kitâbullâh’dır. Allah’a ait olduğu için, “Sözlerin en güzeli”dir.[6] Peygamberimizin ifadesiyle, “Sözlerin en doğrusu, Allah’ın kelâmı; hâl ve tavrın en güzeli ise Muhammed’in hâl ve tavrıdır.”[7] Kur’ân-ı Kerîm kıyamete kadar her çağda ve her coğrafyada insanlara en doğru yolu gösteren rehberdir. Kur’ân ruhlara şifa, kalplere rahmettir. Kur’ân, bize Rabbimizi tanıtır, sorumluluğumuzu bildirir, ahireti hatırlatır. İnsan olmanın anlamını ve insanca yaşamanın sırlarını öğretir.

Aziz Müslümanlar!

Ramazan kardeşlik, dayanışma ve paylaşma ayıdır. Geçici olarak yeme-içmeden uzak kaldığımızda, yoksulun halini anlar, nimetlerin kadrini bilir ve Rezzâk olan Allah’a hakkıyla şükretmemiz gerektiğinin farkına varırız.

Ramazan aynı zamanda kötü alışkanlıklara son verme, iyiden, güzelden yana yeni sayfalar açma fırsatıdır. Ramazan sayesinde hayırlı işlerde yarışır, iyiliğe yatırım yapar, kötü sözden ve amelden uzak dururuz. Birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı gönülden hissederiz. Aramızdaki sevgi ve saygı bağları güçlenir. Bu ayda yapılan ibadetlerin, iyiliklerin, hayırların sevapları ve mükâfatları diğer aylara nazaran daha fazladır.

Değerli Kardeşlerim!

Öyleyse geliniz dilimizi, kalbimizi, tefekkür dünyamızı ve bütün hayatımızı Ramazanın ve orucun getirdiği güzelliklerle buluşturalım. Kur’ân-ı Kerimi okumaya ve anlamaya her zamankinden daha fazla vakit ayıralım. Yıpranan gönül ve zihin dünyamızı Kur’ân’ın nuruyla tamir edelim. Oruçlarımızı şuurla tutalım. Yalnız midemize değil dilimize, elimize, gözümüze, gönlümüze velhasıl bütün uzuvlarımıza bizleri tüm kötülüklerden koruyan bir oruç tutturalım.

Kardeşlerim!

Türkiye Diyanet Vakfı’nın önemli faaliyetlerinin başında eğitim hizmetleri gelmektedir. Vakfımız İslam’ı doğru anlayan ve yaşayan nesiller yetiştirmek için yurtiçinde ve yurtdışında eğitim faaliyetleri yürütmektedir. Özellikle Kur’an Kursları, Uluslararası İmam Hatip ve İlahiyat programları kapsamında 111 ülkeden gelen binlerce öğrenciye burs ve eğitim desteği sağlamaktadır. Eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere bugün ülkemiz genelindeki bütün camilerde siz değerli cemaatimizin yardımlarına müracaat edilecektir. Ayrıca zekât ve fitrelerinizi de bu yardımlar kapsamında değerlendirebilirsiniz. Rabbim yapmış olduğunuz ve yapacağınız yardımları kabul eylesin.

Hutbemi Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu hadis-i şerifi ile bitirmek istiyorum:

“Gönülden inanarak ve karşılığını Allah’tan umarak Ramazan’ı ibadetle geçiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.”[8]

[1] Bakara, 2/185.

[2] Nesâî, Sıyâm, 5.

[3] Tirmizî, Savm,1; İbn Mâce, Sıyâm, 2.

[4] Bakara, 2/183.

[5] Buhârî, Savm, 9; Müslim, Sıyâm, 29.

[6] Zümer, 39/23.

[7] Nesâî, Îdeyn, 22.

[8] Buhârî, İman, 27.

cuma-mesaji.jpg?

Cuma günü yapılabilecek dualar

Allah'ım biz Müslümanlara, Cuma ezanı okununca dükkânlarımızı, iş yerlerimizi, bürolarımızı kapatmayı ve seni anmak, sana ibadet etmek için camilere gitmeyi nasip eyle.

Allah'ım! Ben kitab ve düstur olarak senin kadim kelamın Kur’an-ı Kerim'den razıyım. Allah'ım! Ben din olarak senin, "Allah katında (hak ve geçerli) din İslamdır" buyurduğun İslam dininden razıyım. Allah'ım! Ben Nebi ve Resulullah olarak Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellemden razıyım. Onu çok severim, ona biat ve itaat ederim, onun yolundan ve Sünnetinden gitmeyi bana nasip et.

Allah'ım! Beni, sahih bir imandan sonra İslamın ikinci temel şartı olan beş vakit namazı dosdoğru kılanlardan eyle.

Allah'ım! Bizleri emr-i maruf ve nehy-i münker yapanlardan eyle.

Allah'ım! Bana şükrünü eda edebileceğim hayırlı rızıklar ve kazançlar ver.
Kaynak: milligazete.com.tr

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İslam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI