Bugun...
Bizi izleyin:Koronavirüs salgını sonrası Türkiye'de maske stokları tükendi

Tarih: 31-01-2020 17:16:21 + -


Çin'den dünyaya yayılan koronavirüs, Türkiye'de henüz tespit edilemesine rağmen piyasada maske satışlarını artırdı. Koronavirüs salgını sonrası Türkiye'de maske stokları tükeniyor. Üreticiler, hem yurt içi hem de yurt dışından gelen siparişleri yetiştirmeye çalışıyor.


Koronavirüs salgını sonrası Türkiye'de maske stokları tükendi

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs sebebiyle 213 kişinin yaşamını yitirmesi, bütün dünyaya korku saldı. Son belirlemelere göre dünyada virüsün bulaştığı kişi sayısı 10 bini aştı. Koronavirüse Türkiye'de rastlanmadı ancak buna rağmen vatandaşlar kendilerini korumak için toplu taşıma araçlarında maske takmaya başladı. Türkiye'deki havalimanlarında maske satışları rekor seviyeye ulaştı. Maske üreticileri hem Türkiye'den hem de yurtdışından gelen talebi karşılayamıyor.

 

"TÜRKİYE STOKLAR TÜKENMİŞ DURUMDA"

Kalem İş Güvenliği firmasının sahibi Furkan Başaran, "Türkiye'de maske stokları tükenmiş durumda. İmalatçılar şu an teslimatlar için 8 hafta sonrasına zaman veriyorlar. Pazar günü dahil 3 vardiya üretim yapılıyor. Yıllık Türkiye'de 150 milyon adet civarı cerrahi maske ve toz maskesi üretimi var. Şu an Çin'den yayılan koronavirüs sebebiyle yıllık üretimi tek seferde sipariş edenler var. Üreticilerin tamamı siparişleri yetiştirmeye çalışıyor." diye konuştu.

"ÇİN'DE MASKE İÇİN UZUN KUYRUKLAR OLUŞUYOR"

Tüketicilerin markası ve belgesi olan maskelerden almaları gerektiğini hatırlatan Başaran, şunları söyledi:

"Yerli maskelerde fiyat 10-15 TL civarında. N95 standardına uygun ithal maskelerin fiyatı ise 25 TL'den 60 liraya kadar çıkıyor. İthal maskeler ile yerli maskeler arasında bir fark yok. Sadece ithalde vergilendirmeden dolayı bir fiyat farkı çıkıyor. Belgelendirilmiş yerli maskeleri tüketiciler güvenle kullanabilirler. Yerli üretim Türkiye'de gayet iyi durumda ve her geçen gün daha iyiye gidiyor. Maske satışlarının patlamasından dolayı biz maske tedarik etmek için fiyat sorduğumuzda normal fiyatın 2-3 katı fiyat söyleniyor. Çin'de medikalcilerin, eczanelerin ve bu maskenin satıldığı yerlerde çok uzun kuyrukların oluştuğunu biliyoruz."

"KORONAVİRÜS TÜRKİYE'DE GÖRÜLÜRSE MAĞDURİYET YAŞANIR"

Koronavirüsün Türkiye'de henüz görülmediğini belirten Başaran, "Şüpheli hastalarda yapılan tetkiklerde Sağlık Bakanlığı virüse rastlanmadığını açıkladı. Allah muhafaza ülkemize eğer yayılırsa şu an maske stokumuz yok. Bu yüzden çok ciddi sıkıntılar çekebiliriz. Karaborsa başlar ve vatandaşlarımız mağdur olabilir." şeklinde konuştu.

"TULUM SATIŞLARINDA ARTIŞ VAR"

Başaran, tulum satışlarının da arttığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Koronavirüs şüphesi olan yerlerde müdahale eden görevliler tek kullanımlık tulumlar kullanıyorlar. Türkiye'de tulumların da stokları bitmiş durumda. Çin, bizden tulum talep ediyor. Bize gelen telefonlarda hep milyon adetlerden bahsediliyor. Bir milyon tulum var mı, iki milyon maske var mı, şeklinde siparişler alıyoruz."

"20 BİN MASKEDEN 5 BİNİ KALDI"

Serdaroğlu İş Güvenliği firması sahibi Serdar Serdaroğlu da fırsatçılığa karşı duracaklarını kaydederek, "Tüm fabrikalar ile ortak iletişim halindeyiz. Bizim elimizde 20 bin maske vardı bir hafta içinde 5 bin tane kaldı. Fiyatları yükseltmek istiyorlar fakat biz sabit tutmak istiyoruz. Bu noktada esnaflar olarak bu fırsatçılığa karşı duracağız. Telefonlarımız susmuyor. Gece saat onda bile maske sormak için arayan var" açıklamasında bulundu.
Kaynak: haberler.com

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI