Bugun...
Bizi izleyin:KKTC Meclisi'nde kürtaj tartışması

Tarih: 05-06-2018 13:25:01 + -


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi'nin bu haftaki oturumuna kürtaj tartışmaları damga vurdu. KKTC muhalefeti, İktidar Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) Meclis'e sunduğu, 'istenmeyen hamileliklerin sınırlandırılmasının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılması' yasa tasarısına karşı çıktı.


KKTC Meclisi'nde kürtaj tartışması

Kürtaj konusunun çok hassas olduğunu kaydeden Ana Muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Faiz Sucuoğlu, öneriye  "KKTC olarak gebelikleri sonlandırma pazarı haline geliriz, 80 milyonun (Türkiye) arka bahçesi oluruz" diye tepki gösterdi.

10'uncu haftadan sonra ceninin gelişimin olduğunu kaydeden Sucuoğlu, "14 haftada bebeğin uzuvlarının oluştuğunu" söyledi. CTP'nin önerisinin annenin sağlığı açısından da zor olduğunu ifade eden Sucuoğlu, "Bu değişikliği halk da kabul etmeyecek" dedi.

'CİNAYET İLE EŞDEĞER'

Muhalefet Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı da bunun kliniklere yarayacağını savundu. Arıklı, "Bazı klinikler turizm şirketleriyle birlikte Meclis’e plaket sunacak" diye konuştu. Arıklı, yasanın Meclis'ten geçmesiyle cinayete varan bir durumun ortaya çıkabileceğini söyledi ve önerinin geri çekilmesini istedi.

KADIN VEKİLLER SAVUNDU

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli de, yasa tasarısını savundu. Yasaklayıcı bir zihniyete sahip olmamaları gerektiğini belirten İncirli, "Kalbi atıyordu, bir cinayetti' noktasından hareket etmenin kimseye faydası olmaz" dedi. CTP Milletvekili Doğuş Derya da "Konunun sosyal bir problem olduğunu" savundu. Derya, "Ülkede doğurganlık hakları konusunda düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu" belirtti. Halkın Partisi (HP) Milletvekili Hasan Topaloğlu da "İnsan vücudu üzerinde popülizm yapılmasına karşıyım" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra söz alan KKTC Başbakanı Tufan Erhürman da, konunun hassasiyetine dikkat çekti. Erhürman, bilimsel olarak sürecin ele alınması gerektiği mesajını verdi. Tartışmaların ardından yasa tasarısının ivedilikle görüşülmesi kararı alındı.
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI