Bugun...
Bizi izleyin:“Kıyamete kadar istiklalimize sahip çıkacağız”

Tarih: 15-10-2019 14:01:37 + -


Muğla’da din görevlilerine hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mehmet Akif Ersoy’un “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” duasını hatırlatarak,“İstiklalimize sahip çıkacağız. Kıyamete kadar bir daha İstiklal Marşı yazmayacağız inşallah” dedi.


“Kıyamete kadar istiklalimize sahip çıkacağız”

Resim önizlemesi

Resim önizlemesi

 

Muğla’da din görevlilerine hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mehmet Akif Ersoy’un “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” duasını hatırlatarak,“İstiklalimize sahip çıkacağız. Kıyamete kadar bir daha İstiklal Marşı yazmayacağız inşallah” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Muğla’da görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Din görevlisinin toplumu aydınlatan, iyiliğe sevk eden, onlara rehberlik eden kişi olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’deki“Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır” ayetini hatırlatarak, “Bizler Rabbimizin özel olarak görev verdiği o ümmetin, o topluluğun bir parçasıyız. Rabbimiz sonunda müjdeyi de veriyor, ‘işte onlar kurtuluşa erenlerdir’ buyuruyor. İşte biz hayra çağıran, hep iyiliği emreden ve her daim kötülükten men eden bu topluluğun mensuplarıyız, Ne mutlu bu topluluğun mensubu olanlara” dedi.

“Camilerimizi dört duvar ve bir kubbeden oluşan bir mekan olarak görmeyeceğiz”

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberindiyanet işlerini, din hizmetlerini, din eğitimini Mescid-i Nebi’den yönettiğini ifade ederek,“Buradan alacağımız mesaj, camilerimiz sadece namaz kılmak için açılıp kapanan yerler değildir.Suffe nasıl ashaba mektep olmuşsa camilerimizde bizim mekteplerimizdir. Dört duvar vebir kubbeden oluşan bir mekan olarak görmeyeceğiz o güzel mabetlerimizi. Mekanların şerefi içerisinde yapılan güzel şeylerle ortay çıkar.Camiye gelen insanlara caminin içinde, gelemeyenleri sokak sokak, mahalle mahalle, dükkandükkan gezip ziyaret ederek rehberliğimizi, muallimliğimizi yapmak zorundayız. Muallimliğimizi namaz kıldırma vazifemizin önüne geçirmezsek görevimizi tam yapmış sayılmayız” diye konuştu.

Anadolu’nun İslamlaşmasının Hazreti Peygamberin vefatından kısa bir süre sonra olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Diyarbakır,Efendimiz aleyhissalatuvesselamın vefatından yedi sene sonra İslamlaştı. 639’da Diyarbakırİslam şehri oldu. O gün bugündür İslam şehri olarak,‘Bu ezanlar, ki şehadetleri dinin temeli, Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli’ diye o zamanlarda da birileri dua etti.Bugüne kadar ezanlar inliyor, kıyamete kadar da Anadolu'nun her yerinde inlemeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Cennet, zalimler, teröristler için kalkan kılıçların gölgesi altındadır”

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin mazlum kim olursa olsun, zalim kim olursa olsun her zaman mazlumun yanında yer aldığını anlatarak, “İslam budur.Nereden mazlum varsa hep o mazlumu kurtarmak için Müslümanların kılıcı kalkmıştır.O yüzden Peygamber Efendimiz,‘Cennet kılıçların gölgesi altındadır.’ Okılıçlar zalimler için kalkarsa cennet o kılıçların gölgesi altındadır.İnsanlara zarar verenler, teröristler için kalkarsa o zaman cennet,o kılıçların gölgesi altındadır. Kılıç artık semboldür.O kılıcın yerini bugün askerimizin silahı almıştır. Rabbim askerimizi muhafaza eylesin.Ordumuzu şanlı ordumuzu zalimlere karşı terör odaklarına karşımuzaffer eylesin” şeklinde konuştu.

“Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar mücadele edeceğiz”

Müslümanın yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar mücadele etmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Yeri geldiğinde malımızla, yeri geldiğinde gücümüzle, kudretimizle, yeri geldiğinde canımızla mücadele edeceğiz. Yeryüzünden iyilik böyle egemen olacak. Yoksa durduğumuz yerden konuşarak,dua ederek yeryüzünde iyiliğin egemen olmasını bekleyemeyiz. Onun için beklemiyoruz,elhamdülillah.Yeri geliyormalımızla Tanzanya'ya,Uganda’ya kadar gidiyoruz.Ülkemizin içerisinde en küçük mezramıza kadar milletimizin Türkiye Diyanet Vakfı'na emanet ettiği yardımları ulaştırmaya çalışıyoruz. İyilik böyle egemen olur. Yeri geldiğinde canımız ortaya koyuyoruz. Diyoruz ki,‘Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda.Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda,Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’öyle mısralar yazmış ki istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, sonunda amin dedirten mısralardır bunlar. ‘Rabbim bu millete birdaha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diye dua etmiş ya, o duası da kabul olmuş ki, biz istiklalimize her zaman sahip çıkıyoruz. Biz kıyamete kadar bir daha İstiklal Marşı yazmayacağızinşallah. İstiklalimize sahip çıkacağız.”

Başkan Erbaş, bugünlerde manevi motivasyona çok ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Nasıl ki Mehmet Akif Ersoy Kastamonu'da NasrullahCamii’nin kürsüsünden,nasıl ki sarıklı mücahitler bulundukları her yerde, camilerde ve cami dışında düşmanı ülkemizden, vatanımızdan çıkarmak için nasıl hem canıyla hem malıyla hem sözüyle, vaazıyla nasıl mücadele ettiyse bizler de onların varisleri olarak her zaman bu mücadeleyi vereceğiz inşallah” dedi.

Programa Vali Esengül Civelek, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Zeki Sayar, İl Müftüsü İbrahim Öcüt, ilçe Müftüleri ve çok sayıda din görevlisi katıldı.

 

 
Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İslam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI