Bugun...
Bizi izleyin:Kırmızı Benekli Alabalıklar Doğaya Uyum Sağladı

Tarih: 30-09-2017 12:42:31 + -


ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, 'Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi' kapsamında üretimi yapılıp doğaya salınan kırmızı benekli alabalıkların tabiata uyum sağladığı bildirildi.


Kırmızı Benekli Alabalıklar Doğaya Uyum Sağladı

ORMAN ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, 'Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi' kapsamında üretimi yapılıp doğaya salınan kırmızı benekli alabalıkların tabiata uyum sağladığı bildirildi.

Trabzon'un  Altındere,  Mersin'in  Çamlıyayla ve  Bolu'nun Abant Üretme İstasyonlarındaki yapılan üretim çalışmaları neticesinde 2016 yılında 3 milyon 16 bin alabalık derelere salındı. 2017'den  bugüne kadar 3 milyon 700 bin alabalık salımı gerçekleştirildi. Salınan alabalıklar tabiata uyum yönünden de takibi sağlandı. Bu kapsamda  Mersin Bahçe Alabalık Üretim Tesisinde üretilen kırmızı benekli alabalıklardan geçen tabiata salınmış olan 5 bin alabalığın uyumu incelendi. Alabalıkların tabii habitatına yerleşimi, sürdürülebilirliği, adaptasyonu, renklenmesi, beslenmesi, büyüme periyotları ve damızlık boya ulaşan bireylerin yumurta performansı, yumurta çapı gibi konuların izlenmesi maksadıyla  Tarsusİlçesi'ndeki Kadıncık Irmağı'na bırakılan alabalıklar 320 gün sonra yeniden yakalandı. Yakalanan balıkların boy ve ağırlıklarının arttığı, sert kış aylarını geçirerek tabiata adapte oldukları tespit edildi.

Markalı balıkların, tabii balıklar ile aynı ortamı paylaştığı ve birlikte yaşamaya devam ettiği gözlendi.

2023'TE İSE 50 MİLYON ALABALIK YAVRUSUNU

Proje ile orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının çoğaltılması, bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynakların korunması, tabii türler hakkında farkındalığın arttırılması, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi ile ülkenin biyolojik çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilir bir anlayışla gelecek nesillere intikalinin hedeflendiği bildirildi.  Biyolojik çeşitliliğimiz açısından son derece sevindirici olan bu gelişmeler ışığında üretim çalışmalarına devam edeceği, 2023'te ise 50 milyon alabalık yavrusunu orman içi sulara bırakılması planladığın açıklandı.
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Trabzon Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI