Bugun...
Bizi izleyin:Hemşireler sorunlarına çözüm istedi

Tarih: 14-05-2018 13:20:22 + -


Türk Hemşireler Derneği Erzurum Şube Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aslı Sis Çelik, hemşirelerin yaşadığı sorunların çözülmesini istedi. Yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere şiddet ve eğitim konularını içeren sorunlarını 7 başlık halinde açıklayan Şube Başkanı Çelik, “Bu sorunların çözümünde, bakanlığımızla iş birliği yapmanın gerekli ve zorunlu olduğuna inanıyoruz" dedi.


Hemşireler sorunlarına çözüm istedi

Türk Hemşireler Derneği Erzurum Şube Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aslı Sis Çelik, hemşirelerin yaşadığı sorunların çözülmesini istedi. Yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere şiddet ve eğitim konularını içeren sorunlarını 7 başlık halinde açıklayan Şube Başkanı Çelik, “Bu sorunların çözümünde, bakanlığımızla iş birliği yapmanın gerekli ve zorunlu olduğuna inanıyoruz" dedi.
    Hemşireler Haftası sebebiyle Türk Hemşireler Derneği Erzurum Şube Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aslı Sis Çelik ve üyeler Atatürk Anıtına çelenk sundu saygı duruşunda bulundu. Burada bir açıklama yapan Başkan Aslı Çelik, hemşirelerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Hemşirelik Kanunun bazı hükümlerinin mesleğin yürütülmesinde önemli engel oluşturduğunu belirten Aslı Sis Çelik, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği, uzman hemşirelik yönetmeliğinde yer alan hükümlerle görevlendirilme yapılması, ebelere hemşire yetkisi veren kanundan çıkarılması konusunda çalışma yapılmasını istediklerini bildirdi.  Hemşirelerin yaşadığı en önemli sorunlardan birisinin de özlük hakları olduğunu ifade eden Çelik, konuyla ilgili kanun tasarısı önerisi hazırlandığını bildirdi ve özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışmaların başlamasını istedi.  Hemşireliğin, kanun ve yönetmeliği olan bir meslek olduğunu hatırlatan Aslı Sis Çelik, “Hemşirelik mesleğinin, hemşire olmayan sağlık çalışanlarınca icra edilmesi, hemşire unvanı ile hemşirelik yetki ve sorumluluklarının, sağlık meslek lisesi düzeyinde eğitim almış çalışanlara  terfien verilmesi, halkımız için tehlike oluşturmaktadır. Kanunla belirtilmiş ve yönetmeliklerle hizmet alanı ve içeriği tanımlanmış olan hemşirelik mesleğinin icrasının başka sağlık meslek mensuplarına yaptırılmaması konusunda gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını talep ediyoruz" diye konuştu.
HEMŞİRELİK LİSANS DİPLOMASI DAĞITILDI
    Bir dönem açık öğretimle, son yıllarda uzaktan eğitimle, temel eğitimi hemşire olmayan sağlık insan gücüne hemşirelikte ön lisans ve lisans diploması kazandırıldığını vurgulayan Başkan Çelik, şunları söyledi:
    "Sağlık Meslek liselerinin laboratuvar, röntgen, çevre sağlığı, ortez -protez, tıbbi sekreterlik gibi bölümlerinden mezun sağlık teknisyenlerin açık öğretimle hemşirelikte ön lisans programından geçerek sağlık teknikeri olmuşlar ve bu on binlerce insan daha sonra sınavsız bir geçişle uzaktan eğitimle hemşirelikte lisans diploması almışlardır.  Bu akıl almaz durum, mesleği nitelik yönünden çok zayıflattığı gibi, meslek içinde büyük bir huzursuzluğa, toplum açısından da ciddi risklere neden olmuştur. Sağlık Bakanlığı’nın, YÖK'ün dikkatini bir an önce bu önemli konuya çekmesini ve altyapısı hemşire olmayanların uzaktan lisans tamamlama eğitimiyle kazandıkları diplomaların iptali ile halen bu diplomayı almak için programa devam edenlerin öğrenciliklerinin sonlandırılması konusunda gerekli girişimlerde bulunulmasını öneriyoruz."
ŞİDDET SORUNU ÇÖZÜLMELİ
    Açıklamasının son bölümünde hemşirelerin karşılaştığı şiddet sorununa da değinen Çelik, "Sağlık alanında hemşirelik de dahil olmak üzere, şiddet kapsamına giren sorunlar yaşayan mesleklerin sorunlarının çözümünde Sağlık Bakanlığı’nın toplumsal şiddetin nedenlerini de açıklayıcı yaklaşımlar benimseyip yön verici, birleştirici, dayanışmacı ve çözüm üretmeye yönelik ortam hazırlamasını talep ediyoruz. Bu sorunların çözümünde, Bakanlığımızla iş birliği yapmanın gerekli ve zorunlu olduğuna inanıyoruz" dedi.
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI