Bugun...
Bizi izleyin:Görüntüler Erzurumdan

Tarih: 11-11-2017 15:56:44 Güncelleme: 11-11-2017 16:21:44 + -


20 Bin Erzurumlu, Ruslara Karşı Destan Yazılan Aziziye Tabyaları'na Yürüdü


Görüntüler Erzurumdan

1877 Osmanlı-Rus Savaşı'nda taş, sopa ve baltalarla geri alınan Aziziye Tabyaları'ndaki destanın yıl dönümünde binlerce Erzurumlu sabah namazı sonrası organize edilen etkinliğe katıldı.

 

20 Bin Erzurumlu, Ruslara Karşı Destan Yazılan Aziziye Tabyaları'na Yürüdü


1877 Osmanlı-Rus Savaşı'nda taş, sopa ve baltalarla geri alınan Aziziye Tabyaları'ndaki destanın yıl dönümünde binlerce Erzurumlu sabah namazı sonrası organize edilen etkinliğe katıldı.

 

Osmanlı - Rus Savaşı'nda  Erzurum halkının taş, sopa ve baltalarla geri aldığı  Aziziye Tabyaları'ndaki destana tanık olmak için sabah namazında düzenlenen etkinlikte, binlerce Erzurumlu atalarının izinde yürüdü.

YAŞLISI-GENCİ HERKES AKIN ETTİ

Rus tehdidini önlemek için 1872 yılında  Sultan Abdülaziz tarafından Fosfor  Mustafa Paşa yönetiminde Erzurum-  Kars karayolunu kontrol altında tutmak amacıyla Top Dağı'na yaptırılan, 3 tarafı toprağa gömülü  Aziziye Tabyası, tarihi günlerinden birine daha sahne oldu. '93 Harbi' olarak bilinen 1877 Osmanlı-Rus Savaşı'nda ' Aziziye Tabyası'nın düştü' haberi üzerine kadınlı- erkekli  Erzurumhalkı taş, sopa ve baltalarla tabyaları geri alarak destan yazdı. O günün ruhunu yakalamak ve tanıtımını yapmak için Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Tabyalar Platformu tarafından bu yıl beşincisi organize edilen etkinliğe yaşlısından gencine yaklaşık 20 bin kişi katıldı.


TEKBİR GETİREREK YÜRÜYÜŞE BAŞLADILAR

 

 

 

Erzurum'daki tüm camilerde okunan 'Sala' ardından cami önlerinde ve farklı güzergahlarda toplanan halk Büyükşehir Belediyesi tarafından hazır bekletilen otobüslerle Karskapı Şehitliği'ne taşındı. 9 pare top atışı ardından şehitlik önünde ellerinde Türk bayrakları ile toplananlar 'Tekbir' getirerek yürüyüşe başladı. Kadın- erkekli binlerce kişi,  Nene Hatun'un destanlaştığı ve mezarının bulunduğu deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki  Aziziye Tabyası'na akın etti. 4 kilometrelik yürüyüş sonunda tabyalara ulaşanları gece 'ecdada saygı nöbeti' tutan ATAK Doğa Sporları Kulübü karşılşadı. Tabyalarda toplanan kalabalık, İstiklal Marşı'nı söyledikten sonra okunan Kuran-ı Kerim'i dinledi.  Müftü  Hasan Hüsnü Sulatarafından yapılan duada etkinliğe katılanlar hep birlikte 'Amin' dedi.


EMNİYET EKİPLERİ KUŞ UÇURTMADI

Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı  Aziziye Tabyaları'na tırmanış etkinlikte Vali  Seyfettin Azizoğlu,  AK Parti  Erzurum  Milletvekili  Mustafa Ilıcalı, Orhan Deligöz, Büyükşehir Belediye Başkanı  Mehmet Sekmen, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Uğur Tarçın, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül,  Atatürk Üniversitesi Rekörü Prof. Dr. Ömer  Çomaklı,Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.  Muammer Yaylalı,  AK Parti İl Başkanı Mehmet  Emin Öz, kamu kurum müdürleri, öğrenciler, askerler, sivil toplum kurumları, izciler ile çocuk, yaşlı ve gençler hazır bulundu.


"RUHLARINI ŞAD ETMEK İÇİN GELDİK BURAYA"

Vali  Seyfettin Azizoğlu, caminin minaresinden müezzinlerin olayı duyurması sonucunda bütün Erzurumlunun kadın, erkek, yaşlı, genç demeden eline geçirdiği silah namına evlerinde ne varsa sabahın alaca karanlığında  Aziziye Tabyaları'na gittiğini söyledi.  Vali Azizoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Halk, askerimizle omuz omuza vererek düşmanı bu tabyalardan atmıştır.  Erzurum'u işgalden kurtardıkları tarihin tam 140'ıncı yılında bugün o insanların torunlarıyla, çocukları, yaşlısı, genciyle, kadını ile erkeğiyle hep beraber sabah namazından sonra tabyalara yürüdük. O günü tekrar yad ettik. O gün şunu çok açık ve net ifade etmemiz gerekir ki 140 yıl önce  Erzurum'un kadınları, ninelerimiz, ablalarımız, bacılarımız erkekleriyle beraber olmuz omuza bu tabyalara 4-5 kilometrelik yolu yaya yürüyerek ellerine geçirdiği her türlü erdavatla düşmana saldırdılar ve attı.  Erzurum'u aynı zamanda Anadolu'yu,  Osmanlı İmparatorluğu'nu kurtardılar. Bugün de 20 bine yakın Erzurumlu Dadaş, teyze, nine, kardeşlerimiz, çocuklarımız aynı duygu ile yolları aştılar. 140 sene önce bu vatan için şehit olmuş şu coğrafyada, şu tabyalarda 2000'e yakın şehidimiz vardı o gün. O sabah 2 saatlik bir mücadelede 600'ün üzerinde Erzurumlu 1500'e yakında askerimiz şehit olmuştu bu topraflarda. Onların ruhlarını yad etmek, şad etmek için geldik buraya. O şehitlerimizin yüzü suyu hürmetinede vatanımızı, milletimizi muhafaza etsin."


Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi mehteran makımının marşlar okuması ile anma töreni sona erdi. Etkinliğe katılanlar, yürüyerek kente döndü.
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yurt Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI