Bugun...
Bizi izleyin:Görme kaybı yaşamamak için soğuk havalara dikkat!

Tarih: 07-11-2018 10:10:49 Güncelleme: 07-11-2018 10:21:49 + -


Sonbaharın bitmesiyle birlikte gittikçe daha da soğuyan havalar, herkesin dışarı çıkarken daha tedbirli davranmasını ve hastalıklara karşı korunmasını zorunlu kılıyor.


Görme kaybı yaşamamak için soğuk havalara dikkat!

Sonbaharın bitmesiyle birlikte gittikçe daha da soğuyan havalar, herkesin dışarı çıkarken daha tedbirli davranmasını ve hastalıklara karşı korunmasını zorunlu kılıyor.

 Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, soğuk ve kuru havaların gözde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık ile kendisini belli eden konjoktvit denen mikrop kapmasına davetiye çıkarabileceğini, bunun da görme kaybına neden olabileceğine dikkat çekiyor.

Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, sürekli değişen hava şartlarıyla düşen vücut direncinin aynı bağışıklık sisteminde olduğu gibi gözde de ciddi rahatsızlıkları oluşturduğunu belirtiyor. Özellikle kasım-şubat ayları arasında etkisini artıran hava kirliliği de göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu, gözlerde kızarıklık ile birlikte çapaklanma, batma, ışığa hassasiyet gibi şikâyetler başladığı zaman hemen bir göz doktoruna muayene olmanın önemini vurguluyor. Işık düşüklüğü ve nem oranlarının gözlerde oluşturduğu etkiler kadar direkt olarak soğuyan hava teması sebebiyle görme kayıplarına kadar varan sonuçların gözlenebildiğini belirten Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu: “Düşen sıcaklık değeri, göz çevresindeki damarların daralmasına yol açar. Bu durum, çift veya bulanık görme gibi sorunlar oluşmasına yol açabilir. Görmede oluşan bu kayıplar, özellikle soğuk havalarda uzun süre dışarıda zaman geçiren kişilerde gözlemlenir. Eğer soğuk havalar sebebiyle görme yetinizde bir değişiklik oluştuğunu hissediyorsanız, hemen uzman bir göz hekimine giderek detaylı bir göz muayenesi yaptırın. Zamanında müdahale edilmediğinde geçici görme kayıpları oluşabileceği gibi ilerleyen dönemlerde geri dönüşü daha zor olan sonuçlara yol açabilir” dedi.

Soğuk ve karlı havalarda da güneş gözlüğü şart

Op. Dr. Özer Kalaycıoğlu’nun vermiş olduğu bilgilere göre güneş gözlüğünü sadece güneşin gökyüzünde cömertçe kendisini sergilediği yaz aylarında değil, soğuk ve hatta karlı havalarda da kullanılması gerektiğini vurgulayıp sözlerine şöyle devam etti: “Ultraviyole ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Çünkü kardan yansıyan güneş ışınları; gözün kornea, lens ve retina tabakalarına zarar vermektedir. Göz kapağı ve çevresindeki cilt ince ve kırışmaya en yatkın bölge olduğu için rüzgârlı, güneşli, soğuk ve karlı ortamlarda mutlaka ultraviyole korumalı güneş gözlüğü kullanılması gerekir.” Göz sağlığı için her zaman el temizliğine de önem verilmesi gerektiğini belirten Kavalcıoğlu, sürekli tokalaşmaktan kaçınılmayı ve ellerin sık sık yıkanılmasını tavsiye ediyor. Gözleri mümkün olduğunca kaşımamak, bir başkasının kişisel eşyasını ve makyaj malzemesini kullanmamaya dikkat etmek de Kavalcıoğlu’nun verdiği tavsiyelerden sadece birkaçı.

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI