Bugun...
Bizi izleyin:Fındık kabuğu ısıtıyor

Tarih: 11-01-2019 11:40:58 + -


KARADENİZ'de fabrikalarda ihracata hazır hale getirilen fındıktan elde edilen kabuklara rağbet her yıl artıyor. Odun ve kömüre alternatif yakacak olarak kullanılan fındık kabuğu, özellikle sanayi ve fırınlarda kullanılırken, 30-35 kiloluk bir çuval fındık kabuğu 25 liradan alıcı buluyor.


Fındık kabuğu ısıtıyor

KARADENİZ'de fabrikalarda ihracata hazır hale getirilen fındıktan elde edilen kabuklara rağbet her yıl artıyor. Odun ve kömüre alternatif yakacak olarak kullanılan fındık kabuğu, özellikle sanayi ve fırınlarda kullanılırken, 30-35 kiloluk bir çuval fındık kabuğu 25 liradan alıcı buluyor.
Dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini elinde bulunduran Türkiye'de, yıllık 450 ile 550 bin ton arasında fındık üretiliyor. Fabrikalarda kırılarak ihracata hazır hale getirilen fındıktan elde edilen tonlarca fındık kabuğu, yakacak olarak ekonomiye kazandırılıyor. Karadeniz'de fabrikalarda işlenen fındıktan elde edilen kabuklar, odun ve kömüre alternatif yakacak olarak kullanılıyor. 1 kilogram kabuklu fındık serbest piyasada üreticiden 13 liradan satın alınırken, 30- 35 kiloluk bir çuval fındık kabuğu ise 25 liradan alıcı buluyor.
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, "Bizim bölgemiz zaten fındık bölgesi. Fındığın kabuğunu, kapsülünü, kendisini çok iyi değerlendirmemiz lazım. Fındık kabuğu fazla olursa yakacak olarak kullanılır ama biz; sanayide kullanılması için yıllar önce proje yaptık. Kıbrıs Üniversitesi ile beraber ruhsat çıkardık. Fındık kabuğunu sıkıştırarak briket haline getirip kalori değerini 7 bin civarına çıkartarak, mangal kömürü olarak kullanılması için bir proje yapmıştık. Ama daha sonra devam eden olmadı. İnşallah gelecekte fındık kabuğu sıkıştırarak daha çok kalori değeri olan bir yakacak olarak üretiriz" dedi.
Fındık kabuğunun en fazla ekmek ve simit fırınları ile doğalgazı olmayan konutlarda, evlerde tercih edildiğini de belirten Şahin, "Fındık kabuğunu daha çok katma değer üreten bir ürün haline getirmek niyetindeyiz. Mangal kömürü olursa daha çok katma değer üretir, değer kazanır. Bölgemizde Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak kadar fındık kırma fabrikası var. Bu fabrikalarda çoğunluğu kadın işçiler çalışıyor. Buda büyük bir istihdam sağlıyor" şeklinde konuştu.
Kaynak: Nedim KOVAN/ORDU, (DHA)

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Karadeniz Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI