Bugun...
Bizi izleyin:"eşsiz güzellikleri bünyesinde barındıran Rize'yi daha çok ziyaret edeceğiz"

Tarih: 24-08-2017 12:12:06 + -


İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Reza Baghban Kondori, Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret ettiİran İslam Cumhuriyeti  Trabzon Başkonsolosu Reza Baghban Kondori,  RizeValisi  Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret etti. Kondori, Ovit Tüneli sayesinde İranlılar'ın eşsiz güzellikleri bünyesinde barındıran  Rize'yi daha çok ziyaret edeceklerini söyledi.

Başkonsolos Reza Baghban Kondori, ziyarette iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Başkonsolosluğu kapsamındaki 10 ilden birisinin de  Rize olduğunu ifade eden Kondori "Bu illerin idarecileri ile sürekli iletişim halinde olarak, başta üniversiteler arasında olmak üzere, ulaşım, sağlık ve turizm gibi birçok alanda işbirliğine giderek, çeşitli projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Türkiye'nin son yıllarda birçok mega projeyi hayata geçirdiğini, Ovit Tüneli'nin de bunlardan biri olduğunu belirten Başkonsolos Kondori, "Ovit Tüneli hizmete açılınca bölgeye karayolu ile ulaşım olanağı artacak. Ben inanıyorum ki bu sayede İranlılar, eşsiz güzellikleri bünyesinde barındıran  Rize'yi daha çok ziyaret edecekler. Bu sayede iki ülke arasındaki turizm potansiyeli olumlu yönde ivme kazanacaktır" şeklinde konuştu.

Başkonsolos Kondori'yi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden  Vali Bektaş,  Türkiye ve  İran'ın bölgede köklü geçmişi olan iki komşu ülke olduğunu belirtti.

Vali Bektaş, ayrıca  Rize'nin coğrafi konumu gereği  İran'a yakın olduğunu, bu yönüyle bölgesel işbirliğinin daha da geliştirilmesi gerektiğinin önemine değinerek, "Rize'de Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan güçlü bir üniversitemiz var.  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile  İran'daki üniversiteler arasında gerçekleştirilecek projelerde biz üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız" dedi.

Daha önce yılın 6 ayı kar dolayısıyla kapalı kalan Ovit Dağı Geçidi'nin, Ovit Tüneli sayesinde senenin 12 ayı açık kalacağını belirten  Vali Bektaş, "Ovit Tüneli projesi çok kapsamlı bir proje. Ovit Tüneli'nin  İran'ın denize bağlantı hattı olarak işleyeceğini düşünüyorum. Proje ile birlikte  İyidere'de lojistik merkez ve  Kalkandere'de organize sanayi bölgesi çalışmaları eş zamanlı olarak devam ediyor. Bütün bu projelerin tamamlanması sonucu  İran ile  Türkiye arasındaki eğitim, turizm, ticaret ve sanayi gibi birçok alanda önemli açılımlar sağlayacağı kanısındayım" diye konuştu.
Kaynak: Rize Valiliği

Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI