Bugun...
Bizi izleyin:Emeklikte yaşa takılanlar yasası çıkacak mı? İşte EYT'de son durum

Tarih: 13-03-2019 11:17:28 + -


Emeklikte yaşa takılanlar internette yeni açıklamaları ve İstanbul'da yapacakları miting için gelişmeleri araştırıyor. EYT'ye dair son resmi açıklama Bakan Selçuk'tan gelmişti. İşte EYT'de son durum


Emeklikte yaşa takılanlar yasası çıkacak mı? İşte EYT'de son durum

Emeklilikte yaşa takılanlar her gün son durumu merak ediyor. EYT'liler seçim öncesi yasanın çıkacak ümidini taşırken konu ile ilgili en son açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan gelmişti.

Bakan Selçuk, 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) haklarının verilmesini isteyen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'ye cevap vererek "Bu konu gündemimizde yok" açıklamasında bulunmuştu.

EYT'LİLER İSTANBUL'DA MİTİNG YAPABİLECEK Mİ?

EYT'liler adına kurulan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Boran Özüpak, İstanbul mitingi hakkında sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Özüpak, EYT mitingi için İstanbul Valiliği'ne ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne başvurulduğunu belirterek cevap beklediklerini kaydetti.

Özüpak yaptığı açıklamasında "#EmeklilikteYasayaTakılanlar 17 Mart 2019 Maltepe mitingimiz için valilik onay yazısını beklemekteyiz. Bugünkü alınan cevap, "hazır olunca haber vereceğiz."

#DavasinaSahipÇıkan1milyonEYT ile biz hazırlığımızı yapıyoruz.

#EytliİstanbulMitingineHazır” ifadelerine yer verdi.

CİMER'DEN EYT CEVABI

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)'ne başvuru yapan EYT'li vatandaşlara konu hakkındaki sorulara "5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları mülga 506 ve 2925 sayılı Kanun hükümlerine göre belirlenmekte olup, 506 sayılı Kanuna tabi malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödeyenlerin, bu sigorta kollarından aylığa hak kazanıp kazanmadıklarının tespitinde; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma, sigortalı işten ayrılma ve Kurumdan yazılı istekte bulunma koşullarının yerine getirilmesi aranmakta, bu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalıya aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır.

Diğer taraftan; başvurunuzda belirtilen talebinize ilişkin olarak, yasal düzenleme gerekmekte, yasal düzenleme yapma yetkisi de T.C. Anayasası gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunmakta olup, Kurumumuz kanunların uygulayıcısıdır." şeklinde cevap verdi.
Kaynak: Hürriyet haber

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI