Bugun...
Bizi izleyin:Doğu Karadenizde Organik Çay Tarımı Belirsizliği

Tarih: 06-11-2017 11:41:03 Güncelleme: 06-11-2017 11:53:03 + -


Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde yapılan ve 15 Ekim'de geçileceği açıklanan organik çay tarımı ile ilgili belirsizlik sürüyor.


 Doğu Karadenizde Organik Çay Tarımı Belirsizliği

Doğu  Karadeniz Bölgesi'nde  Rize,  Trabzon,  Artvin ve  Giresun illerinde yapılan ve  15 Ekim'de geçileceği açıklanan organik çay tarımı ile ilgili belirsizlik sürüyor.  Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı  Mehmet Erdoğan, kimyasal gübreyi kesinlikle terk etmeleri gerektiğini açıkladı, 'Çay tarımında organik, doğal gübreye geçmemiz lazım dedi.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçen yıl  Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kademeli olarak organik çay üretimine geçileceği açıklanmıştı. Uygulama ile çay tarımında kullanılan nitrat ve azot içerikli kimyasal gübre yerine mikrobiyal organizmalar içeren organik gübreye geçilmesi planlandı. Böylece çayda herhangi bir kalıntısı ve olumsuz etkisi görülmese de kullanıldığı toprakta ve çevresindeki canlı varlıklar üzerinde zararlı etkileri olan, toprak yapısını olumsuz yönde etkileyen, heyelanları tetikleyen azot ve nitrat içerikli kimyasal gübre kullanımı kaldırılması hedeflendi. Mikrobiyal gübre ile üretilen çaylarda verim azalması gözlenmediği gibi ekstrat değerinin yükseldiği ve selüloz oranının azaldığı, tomurcuk oluşumunun ise arttığı tespit edildi.

1 YIL ERTELENDİ

Rize,  Trabzon,  Artvin ve  Giresun'da bazı üreticilerin kimyasal gübreleri satın almış olması, organik gübre yetersizliği ve diğer eksiklikler nedeniyle organik çay tarımına geçiş bu yıl  15 Ekim tarihine ertelenmişti. Ancak bu tarihin geride kalmasına rağmen organik çay üretimine geçişle ilgili henüz bir açıklama yapılmaması üreticileri ve çay sektörü temsilcilerini de tedirgin ediyor. Bölgede 835 bin dekar alanda geçileceği açıklanan organik tarımla ilgili belirsizlik sürüyor.

HENÜZ NETLİK YOK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan  Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı  Mehmet Erdoğan, çayda organik tarıma mutlaka geçilmesi gerektiğini belirterek henüz bu konuda kendilerine bir tebliğin yapılmadığını açıkladı. Erdoğan, '2017 yılı Ekim ayından itibaren organik çay üretimi için hazırlıklar yapılması yönünde karar alınmıştı.Bu kararla ilgili henüz ilgili kurumlardan 'Kimyasal gübre yasak, artık organik gübre kullanılacak' diye bir bildirim yapılmadı. Biz bu işin kademeli bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Bir anda geçiş olursa bunun ürün telafisi nasıl olacak. Ürün kalitesinde ki değişim, ürün rekoltesinde ki değişim ürün miktarındaki düşüş nelere sebep olacak. Bunları henüz net görmüş değiliz. Organik gübreye geçiş konusunda yapılan testlerin sonuçları ilgili kurumlarda var. Bu sonuçlar henüz bizimle paylaşılmadı. Organik gübre ve kimyasal gübre kullanılan yer arasında nasıl bir ürün farklılığı var. Bunların net olarak ortaya çıkmasının ardından bir yol haritası ortaya konulması gerekiyor dedi.

'KİMYASAL GÜBREYİ KESİNLİKLE TERK ETMEMİZ LAZIMö

Organik tarıma geçişle çayda yaşanabilecek ürün kaybının yüzde 10'a kadar telafi edilebileceğini belirten Erdoğan, şunları söyledi

'Gerek özel sektörün gerekse ÇAYKUR'un elindeki stoklarla ürün kaybı telafi edilebilir. Yüzde 10'un üzerinde ki ürün kaybının telafisi imkansız. O zaman ne yapacağız Yurt dışından bir talebimiz olacak yada bir şekilde bunu telafi edeceğiz. Türk çayının damak tadı da belli. O zaman bu damak tadını değiştirecek miyiz Globalleştirecek miyiz Bu sorulara henüz net cevap bulamadık. Henüz organiğe tam olarak geçiliyor veya geçilmiyor diye bir net genelge emir de gelmedi. Süreç devam ediyor. Peki organik gübreye geçmeli miyiz Evet kesinlikle geçmemiz gerekiyor. Kimyasal gübreyi kesinlikle terk etmemiz lazım. Organik doğal gübreye geçmemiz lazım. Bunu da yaparken doğru materyallerle ve argümanlarla yapmamız lazım

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde yapılan ve 15 Ekim'de geçileceği açıklanan organik çay tarımı ile ilgili belirsizlik sürüyor.

 
Kaynak: DHA

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI