Bugun...
Bizi izleyin:Doğu Karadeniz'den Rusya'ya En Çok Kuru Soğan İhraç Edildi

Tarih: 20-09-2017 12:16:15 + -


Doğu Karadeniz'den bu yılın ocak-ağustos döneminde 90 milyon 725 bin 687 dolarlık yaş meyve sebze ihraç edildi.


Doğu Karadeniz'den Rusya'ya En Çok Kuru Soğan İhraç Edildi

Doğu Karadeniz'den bu yılın ocak-ağustos döneminde 90 milyon 725 bin 687 dolarlık yaş meyve sebze ihraç edildi.

AA muhabirinin,  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yaptığı derlemeye göre,  Trabzon,  Rize,  Artvin,  Gümüşhane,  Bayburt,  Giresun ve  Ordu'yu kapsayan  Doğu Karadeniz'den  Rusya'ya yılın 8 aylık döneminde 131 bin 517 ton yaş meyve sebze ihraç edilerek karşılığında 90 milyon 725 bin 687 dolar gelir elde edildi. Bölgeden geçen yılın aynı döneminde  Rusya'ya 32 bin 265 ton yaş meyve sebze ihraç edilerek 27 milyon 943 bin 879 dolar gelir elde edilmişti.

Söz konusu dönemde yapılan yaş meyve sebze ihracatı, önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 308, değer bazında ise yüzde 225 arttı.

Bu dönemde yaş meyve sebze ürünlerinden 33 bin 66 tonluk ihracatla kuru soğan ilk sırada yer aldı.

İhracatında geçen yılın aynı döneminde yasaklama olduğu için bu yıl yüzde 100 artış yaşanan kuru soğandan 11 milyon 317 bin 989 dolar gelir elde edildi.

"Yaş meyve sebze ürünlerinde  Rusya önemli bir pazar"

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı  Ahmet Hamdi Gürdoğan,  Türkiye'den ve  Doğu Karadeniz'den yılın 8 ayında  Rusya'ya yapılan ihracatta sektör birinciliğini yaş meyve sebze ürünlerinin sürdürdüğünü söyledi.

Rusya Federasyonu'nun yaş meyve sebze sektörü için öncelikli pazar olduğunu vurgulayan Gürdoğan, ihracatın artmaya devam ettiğini belirtti.

Gürdoğan,  Türkiye'den ve bölgeden yapılan ihracatın gelecek aylarda daha da artacağına işaret ederek "Yaş meyve sebze ürünlerinde  Rusya önemli bir pazarımız. Bölgemizden yaş meyve sebze ürünlerinden yılın 8 aylık döneminde  Rusya'ya 11 milyon 317 bin 989 dolarlık kuru soğan ihraç edildi. Bu ihracatı nektarin, şeftali ve kayısı takip etti." dedi.

İhracat rakamlarının daha da üst düzeylere ulaştırılması gerektiğini ifade eden Gürdoğan, bunun için de ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini kaydetti.

Gürdoğan, bölgeden yapılan ihracatı artırmak için  Moskova'da düzenlenen gıda fuarına katıldıklarını da anlatarak şöyle devam etti: 

"Fuarda Türk ve Rus firmalarımız önemli görüşmeler yaptı.  RusyaFederasyonuna yönelik ihracatımızda her ne kadar bir önceki yıla kıyasla yüksek oranlı artış görülse de bu oran kriz öncesi rakamlarla kıyaslandığında düşük kalıyor. O nedenle ihracat payımızın talihsiz kriz öncesindeki rakamlara ulaşması gerekiyor. Onun için de  Rusya'ya yönelik ihracatımızın daha da artırılması önem arz ediyor. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da üst noktalara ulaşarak ihracatın kriz öncesi seviyelerinin de üzerine çıkmasını bekliyoruz."

Türk yaş meyve sebze ürünlerinin lezzet ve kalite açasından Rus tüketiciler tarafından en çok tercih edilen ürünler olduğunu da kaydeden Gürdoğan, ihracatı artırmak için de ürün tanıtımlarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.
Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI