Bugun...
Bizi izleyin:Doç. Dr. Kürşat Alyamaç; "1998 öncesi yapılar yenilenmeli"

Tarih: 03-02-2020 16:29:41 + -


Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Alyamaç, 1998 yılı öncesinde yapılan tüm yapıların yıkılarak yenilenmesi gerektiğini söyledi.


 Doç. Dr. Kürşat Alyamaç;

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Alyamaç, 1998 yılı öncesinde yapılan tüm yapıların yıkılarak yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Elazığ'da 1998 yılı öncesi yapılan çok ciddi yapı stoku olduğunu belirten Alyamaç, "1998 yılı öncesinde yapılmış yapılar toplam yapı stokumuzun tahmini yüzde 50'sini oluşturuyor. Bugün binalarımız hasta. Binaların doktorlarına gideceğiz. Onların söylediğine güveneceğiz ve ona göre hareket edeceğiz. Eğer böyle yapılırsa yıllar içerisinde memleketimiz gönlümüzdeki yapı stokuna kavuşur ve hepimiz rahat ederiz." dedi.

1998 YILINA KADAR YAPILAN YAPILARDA DENETİM YOK

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Alyamaç, Elazığ'ın yapı stokuna ilişkin önemli tespitlerde ve uyarılarda bulundu. 
6.8 büyüklüğündeki depremin sürpriz olmadığını belirten Alyamaç, "Bizim için büyük afetti. Ölenlere Rabbim rahmet etsin. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu deprem sürpriz değildi. Bekliyorduk. Peki yapı hasarlarımız sürpriz mi? Yapı hasarlarımız da sürpriz değildi. Biz bunları yıllardır söylüyorduk. Elazığ'ın karakteristik bir yapı stoku var. 1998 yılına kadar yapılan yapılarda denetim yok. Yapı denetimi söz konusu değil. O gün insanların sınıflandırılmış kum, çakıl bulmaları mümkün değildi. Bu insanlar gidip derelerden, Palu'dan, Kuyulu'dan, Keban'dan getirdikleri kumla inşaat yapıyorlardı. O günkü çimento ile bugünkü çimento da bir değil. Ben Elazığ'da elle beton karıştırılıp, asansör kepçesi ile yukarı çekilip beton döküldüğünü hatırlıyorum. Bir sonraki dönemde betonyerler devreye girdi. Elazığ'da ilk hazır beton kullanılmaya başlanması 1999 yılı. Dolayısıyla Elazığ'ın 1999 yılına kadar beton dayanımlarımız sınırlı." şeklinde konuştu.

"BETONARME YAPILAR SAĞLAM SİSTEMLERDİR"

1998 yılı öncesinde yapılan yapıların depreme dayanımının yetersiz olduğunu ifade eden Alyamaç, "Betonarme yapılar sağlam sistemlerdir. Betonarme bir yapının göçmesi için bir çok olumsuzluğun bir araya gelmesi lazım. Bir çok etmen nedir? Beton dayanımının istenilen seviyede olmaması. Çok kötü olan binalarımız var. Ama genel anlamda bir seviye de var. Bunu da kabul etmek lazım. Donatı anlamında maalesef kolon ve kirişlerde etriye sıklaştırması dediğimiz şey bize 1998 yönetmeliği ile beraber geldi. 1975-68 yönetmeliklerinde kirişlerde var fakat uygulanmadı. 1998 öncesi projelere bakıyoruz, betonarme perdeler yok. Dolayısıyla 1998 yılı öncesinde yapılan yapılarda deprem dayanımı yetersiz, göçmese dahi ağır hasar alan bir yapı stokumuz vardı. Bunları biz Mustafapaşa, Sürsürü, Nailbey, Rüstempaşa, Akpınar, Kültür ve Abdullahpaşa mahallelerinde test ettik. Bu dediklerimiz de maalesef çıkmış oldu. Elazığ'da 1998 yılı öncesi yapılan çok ciddi yapı stoku var. Bunun yenilenmesi öncelikli. Bu konuda da Bakan beyi çok kararlı gördüm. Bunun olacağına da inanıyorum. Bunun da yenileceğine inanıyorum." dedi.

"1998-2006 ARASINDA YAPILAN BİNALAR GÜÇLENDİRİLMELİ"

Alyamaç, 1998 ile 2006 yılları arasında yapılmış bir yapı stoku olduğuna dikkat çekerek, bu yapıların da güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Alyamaç, "Bu yapı stoku nispeten geçmişe göre daha iyi. Donatı miktarı daha fazla, beton kalitesi bir tık daha iyi. 1998-2006 arasında yapılan binalar da vatandaşa düşüyor. Bu binaların kesinlikle güçlendirilmesi lazım. Güçlendirilebilir olanların güçlendirilmesi lazım. Her bina güçlendirilmeye uygun olmayabilir. Bir çok parametre var bu konuda. Ama güçlendirilebilir olanlar muhakkak güçlendirilmeli. Elazığ merkezde 2005 yılında başlayan ve 2006 yılından bugüne devam eden etkin bir yapı denetimi var. 2006 ve sonrası yapılmış, yapı denetimi görmüş hiçbir yapıdan korkmasınlar. Rahat rahat otursunlar. Onlar rahat otursunlar ki biz dönüp geri kalanlarla yapacaklarımızı yapalım. Vatandaş tedirgin, açıp bize diyor ki 'binam 2012 yılında yapılmış.' 2012 yılında yapılan binanın konuşulacak bir şeyi yok. Ufak tefek eksikliklerin yapıya bir zararı olması mümkün değil. Dolayısıyla 2006 ve sonrası yapılan yapılar güvende olduklarını bilsinler." ifadelerine yer verdi.

ŞEHRİN YAPI STOKUNUN YARISININ YENİLENMESİ GEREKİYOR

Elazığ'ın yapı stokunun yarısının yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Alyamaç, şunları kaydetti: "Elazığ'da yaklaşık 33 Bin bina var. Buna tek katlı bina da dahil, yeni yapılan 20 katlı bina da dahil. 2006 ve sonrasında yapılan yapı stokumuz yüzde 30 civarında. Fakat 1998 yılı öncesinde yapılmış yapılar toplam yapı stokumuzun tahmini yüzde 50'sini oluşturuyor. Sayın Bakanın da ifade ettiği bu yüzde 50'nin yüzde 30'u civarında ağır hasarlı. Bugün de binalarımız hasta. Binaların doktorlarına gideceğiz. Onların söylediğine güveneceğiz ve ona göre hareket edeceğiz. Eğer bu böyle yapılırsa yıllar içerisinde memleketimiz inşallah gönlümüzdeki yapı stokuna kavuşur ve hepimiz rahat ederiz.

Şehrin yapı stokunun yarısının yenilenmesi gerekiyor. Yani eski yapıların yıkılması gerekiyor. Zaten acil yıkılması gereken binalar şuan yıkılıyor. Ağır hasarlı binaların yıkılacağı konusunda ciddi bir iradenin olduğunu görüyoruz. Orta hasarlı yapıların güçlendirilmesi konusunda ciddi bir iradenin olduğunu görüyoruz. Buna bizim destek olmamız lazım. Bu bir afetti. Memleketimizin yapı stokunu sağlam binalara dönüştürmemiz lazım. Bunda da bir kısmı yenilenecek, bir kısmı güçlendirilecek ve bu şekilde bir yenilemeye doğru gideceğiz."
Kaynak: Dilek ERBAŞ YILDIRIM-Elazığ Gün Işığı ve Yenı Ufuk Gazetesi

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yurt Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI