Bugun...
Bizi izleyin:Diyanet Sen'den Sağduyu Çağrısı

Tarih: 03-02-2020 16:43:54 + -


Sivrice merkez camiinin eşyalarının yıkımdan önce dışarı çıkarılmamasını bahane eden bazı şahısların din görevlilerine ve ilçe müftülüğüne saldırdığı iddia edildi.


Diyanet Sen'den Sağduyu Çağrısı

 

Sivrice merkez camiinin eşyalarının yıkımdan önce dışarı çıkarılmamasını bahane eden bazı şahısların din görevlilerine ve ilçe müftülüğüne saldırdığı iddia edildi.

Diyanet-Sen Şube Başkanı Murat Ergen, hiçbir eşyanın insan canından daha önemli olmadığını belirterek, vatandaşları sağduyulu olmaya davet etti.

Diyanet-Sen Şube Başkanı Murat Ergen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen deprem nedeniyle, yıkılan binalarda birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır. 
Depremin ardından Devletimiz şefkatli eliyle yaraları sarmaya başlamış, enkaz altında kalanları çıkarma çalışmaları başta olmak üzere insanların barınma, yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılama konusunda ciddi bir sınavı başarıyla vermiştir. 
Çevre ve şehircilik müdürlüğü ekipleri binaların bir kısmının tespitini yapmış bir kısmının da tespiti yapılmaktadır.
İlimiz ve ilçelerinde bulunan camilerimizin de hasar tespit çalışmaları devam etmekte olup, bazı camilerimiz için yıkım kararı alınmıştır.

Depremin merkez üssü olan Sivrice ilçemizde bulunan Sivrice Merkez Camii’nin, ağır hasarlı olarak tespiti yapılmış, yıkım kararı verilmiş ve içine kesinlikle girilmemesi uyarısı yetkililer tarafından duyurulmuştur.

Bunun üzerine Sivrice İlçe Müftülüğü tarafından cami ibadete kapatılmış, geçtiğimiz günlerde de ekipler tarafından camimiz yıkılmıştır. Caminin yıkılma sebebi güvenliksiz olması, çevresindeki binalara daha fazla hasar vermemesi içindir. Güvenlik nedeniyle caminin içine girilmesi mümkün olmadığından, Caminin demirbaş eşyalar çıkarılmamış, insan hayatı tehlikeye atılmamıştır.

Ne yazık ki Sivrice ilçesinde bir takım kişilerin İlçe Müftülüğümüze ve din görevlilerimize yönelik Caminin eşyalarının neden boşaltılmadığı şeklindeki saldırılar düzenlediği konusunda aldığımız duyumlar bizi üzmektedir.

Aslolan insan hayatıdır. Çökme tehlikesi bulunan bir binaya, ister cami ister okul, ister konut olsun girmek insan hayatını tehlikeye atmaktır. İçeriden alınacak eşyanın değeri ne olursa olsun, bir insanımızın tırnağının kırılmasına değmez. Camiden eşyaların çıkarılmamasını bahane ederek, din görevlilerimize ve müftülüğümüze saldıran bir takım vatandaşlarımızın bu durumunu, yaşanan psikolojik bunalıma bağlıyor ve tüm vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya davet ediyorum. Giden mal yerine gelir ama giden canın telafisi yok. Bu gibi konulara enerji harcamak yerine yaralarımızı sarmaya gayret edelim. Unutmayalım ki, devletimiz buradadır ve yaraları en iyi şekilde saracaktır."
Kaynak: Dilek ERBAŞ YILDIRIM-Elazığ Gün Işığı ve Yenı Ufuk Gazetesi

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yurt Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI