Bugun...
Bizi izleyin:Denizde avcılık başlıyor...

Tarih: 24-08-2017 10:29:17 + -


Denizlerde Av yasağı başlıyor, Avcılık sezonu 15 Nisan 2018 tarihine kadar devam edecek.


Denizde avcılık başlıyor...

 

 

1380 sayılı Su Ürünleri kanunu 4/1 numaralı Ticari amaçlı Su ürünleri Avcılığını düzenleyen sirküler hükümlerine göre gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2017 tarihinde başlayan genel av yasağı, gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül'de, trol yöntemiyle avlananlar için 15 Eylül 2017 de sona ererek,  2017-2018 su ürünleri av sezonu başlayacaktır. Avcılık sezonu 15 Nisan 2018 tarihine kadar devam edecektir.

Bakanlık, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önünde bulundurmuştur. Su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uymak büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkânlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak devam edilecektir. Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, sürdürülebilir su ürünleri avcılığı için büyük önem taşımaktadır.

Artvin’in 35 km'lik sahil şeridinde her türlü trolle su ürünleri avcılığı yasaktır. 

Yunuslar, Foklar, Deniz Alaları ve Mersin balıklarının bütün karasularımızda avlanmaları yasaktır. Tüp, Nargile, Maske, Zıpkın ile dalış yapılarak, şnorkel ve su altı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçlı balık avcılığı yasaktır.

Gürcistan ile olan sınırımızda bulunan tampon bölgede gırgır ile su ürünleri avcılığı yasaktır.

Gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık İl veya İlçe Müdürlüklerinden ağların derinliğini gösterir, bir yıl geçerli ölçüm belgesi alınması zorunludur. Gırgır ağlarıyla hamsi avcılığı 16.00-08.00 saatleri arasında yapılır. Gırgır ağları belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz. Karasularımızda; gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır.

Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır. Bu ağların, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulunması yasaktır.

2017-2018 av sezonunda boy yasakları hamside 9 cm, istavrit ve mezgitte 13 cm, palamutta 25 cm, lüferde 18 cm, kalkanda 45 cm olarak uygulanacak olup yasal boy sınırı altında avcılık faaliyetleri idari yaptırım ile cezalandırılacaktır.  2017 yılı sonuna kadar uygulanacak idari para cezası tutarı 1155 TL'dir.   

Balıkçılar tarafından büyük emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin, sezonunda halkımızın bol bol balık tüketmesini tavsiye ediyoruz.

 

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Karadeniz Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI