Bugun...
Bizi izleyin:Daha aydınlık yarınlar, Ancak biz emekçi kadınların yeni başarı hikayeleriyle mümkün olacak

Tarih: 09-03-2020 15:30:08 + -


CHP Merkez İlçe kadın Kolları Başkanı Neriman Dil, yaptığı açıklamada 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutladı


Daha aydınlık yarınlar, Ancak biz emekçi kadınların yeni başarı hikayeleriyle mümkün olacak

CHP Merkez İlçe kadın Kolları Başkanı Neriman Dil,  yaptığı açıklamada 8 Mart Dünya kadınlar gününü kutladı. Başkan Dil,  163 yıl önce, daha iyi çalışma koşulları için greve giden, ancak maruz kaldıkları polis şiddeti sonucunda yanarak can veren New York’lu 129 kadın işçinin şahsında, geçmişte ve günümüzde hak mücadelesi veren; kadınları, işçileri, yoksulları, ezilenleri, emekçileri anmanın, mücadele azmimizi törpülemenin günü olduğunu ifade etti.

 

CHP Merkez İlçe kadın Kolları Başkanı Neriman Dil açıklamasında, “Bugün Kadının; Kaç çocuk doğuracağından nasıl doğuracağına. Sokakta ne giyip ne giyemeyeceğine, Hangi sokağa, saat kaçta çıkabileceğine, Gülüp gülemeyeceğine, Konuşup konuşamayacağına, Çalışıp çalışamayacağına, Hangi işi yapıp hangisini yapamayacağına, Karışanlara Sanane! deme günü. Bugün Kadını; Toplumsal yaşamdan çekmeye çalışanlara, Kadını çalışma yaşamının dışına çıkarmak isteyenlere, Bedeni üzerinde hak iddia edenlere, Birey olarak değil; eş, anne, namus öznesi olarak görenlere, Kadın erkek eşitliğinin ne demek olduğunu anlamazdan gelip “fıtrata ters” diyenlere, HADİ ORADAN! deme günü. Bugün kadını; Cinsel şiddetin mağduru yapanlara, Eğitim hayatının dışında bırakanlara, Çocuk yaşta evlendirmeye çalışanlara, Çalışma hayatında sömürenlere, Eşit emeğine eşit ücret vermeyenlere, Siyasal yaşamda geri mevzilere atmaya, dar alanlara sıkıştırmaya çalışanlara, HAYIR! deme günüdür” dedi.

 

Dil, “Biz kadınlar; Kadının kimliği, bedeni, özgürlüğü üzerinden yürütülen baskı ve şiddete her gün yüzlerce korkunç örnekle tanık oluyoruz! Biz çok şey istemiyoruz. Biz; eşit, adil, insan onuruna yaraşır, barış içinde yaşayacağımız bir ülke istiyoruz! Vermezlerse alacağız! Kadınlar için yaşamsal olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamamak için her yolu denediler, deniyorlar. Tartışmaya açıyorlar, izin vermeyeceğiz! Ama biz kadınlar hiçbir zaman buna sessiz kalmayacağız. Özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine devam edeceğiz. Biz kadınlar; Bizim olmayan bu krizin yükünü Kabul Etmiyoruz. Bize reva görülen yoksulluğu, şiddeti ve eşitsizliği Kabul Etmiyoruz. Bize biçilen rolleri Kabul Etmiyoruz. Yaşamımızı kontrol altına almak isteyenlere buradan sesleniyoruz: İsyan eden, kurtuluşu kadın dayanışmasında ve örgütlenmesinde bulan biz kadınları susturamazsınız korkutamazsınız. Çünkü yaşamak istiyoruz ve özgürce,insanca eşit bir şekilde yaşam için mücadele edeceğiz.El ele verip sesimizi yükselteceğiz…Bizi düşman eden yalanlara değil, birleştiren gerçeğimize ses vereceğiz.Çünkü paylaştıkça çoğalacağız, çoğaldıkça güçleneceğiz, güçlendikçe değiştireceğiz...Daha güzel bir gelecek, Daha demokratik bir memleket, Daha aydınlık yarınlar, Ancak biz emekçi kadınların yeni başarı hikayeleriyle mümkün olacak” dedi

Resim önizlemesi

 
Kaynak: İlyas GÜR-RİZE

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI