Bugun...
Bizi izleyin:Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi, THK'nın borçları yapılandırılıyor

Tarih: 06-09-2019 17:20:15 + -


Son dönemde yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Türk Hava Kurumu'nun 1,4 milyar TL'lik banka borcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile yapılandırılmaya başlandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi, THK'nın borçları yapılandırılıyor

Türk Hava Kurumu (THK), geçmiş dönemden gelen borçların yapılandırılmaya başlandığını açıkladı.

THK'dan yapılan açıklamada, "THK'nın geçmişten gelen 1,4 milyar TL tutarındaki banka borcu, onursal başkanı olan cumhurbaşkanının talimatı ile yapılandırılmaya başlandı. Bugün ilk olarak Vakıfbank'a olan borçlar yeniden yapılandırıldı. Diğer bankalara olan borçlarda bir hafta içinde yapılandırılacaktır. Vergi ve SGK borçlarındaki yapılandırmanın da en kısa zamanda tamamlanması bekleniyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleriyle kurulan ve Türk milletinin destekleriyle ülkesine büyük hizmetler veren Türk Hava Kurumu tekrar ayağa kalkıyor" denildi.

"CUMHURBAŞKANIMIZ HAREKETE GEÇİLMESİ DİREKTİFİNİ VERMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aynı zamanda THK'nın onursal başkanı olduğu hatırlatılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, son dönemdeki gelişmeler üzerine 94 yıllık geçmişe sahip kurumumuzun içine düşürüldüğü sıkıntıların çözümü için harekete geçilmesi direktifini vermiştir. Bu direktif sonrası acil olması sebebiyle THK'nın finansal dengesini yeniden sağlamasına öncelik verdik. Nitekim en büyük alacaklımız konumundaki Vakıfbank ile hızla mutabakata vardık ve borçlarımızın yeniden yapılandırılması için anlaşma imzaladık" ifadelerine yer verildi.

"FİNANSAL DENGEMİZİ YENİDEN KURMAYI AMAÇLIYORUZ"

Devletin desteğiyle vergi ve SGK borçlarının da yeniden yapılandırılması için yapılan görüşmelerin bir hafta içinde sonuçlandırılmasının beklendiği ifade edilen açıklamada, "Böylece THK personelini derinden üzen hacizli gayrimenkuller başta olmak üzere mal varlığımız üzerindeki tüm hacizlerin kaldırılmasını, gelir getirici projelerimizi hayata geçirebilmeyi ve finansal dengemizi yeniden kurmayı amaçlıyoruz. THK, teşkilat, tüzük ve personel yapısını verimlilik ve liyakati önceleyerek tamamen değiştirecek, kurucu değerlere özünde sahip yepyeni bir yapı ve vizyonla halkının karşısına çıkacaktır" denildi.

"HİÇ KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN"

Türk Hava Kurumu'nun bütün bunları yaparken devletiyle büyük bir uyum içinde ülkenin fayda ve ihtiyaçlarını gözeterek hareket ettiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

"THK, gelecek vizyonunu çağın gerekleri ve gerçekleri ile tarihsel misyonuna uygun şekilde yenilemek durumundadır. Yeni bir geleceğin inşası, teşkilat yapısının güncellenmesini de zorunlu kılmaktadır. Bu düzenlemeler; Atatürk'ün Türk milletine emanet ettiği Türk Hava Kurumu'nun yaşatılması, üretken olması, yerli ve milli savunma sanayi başta olmak üzere Türk havacılığına daha fazla katkı sunmasını sağlayacaktır. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki THK, Sayın Cumhurbaşkanımız, devletimizin ve milletimizin desteğiyle 94 yıl önceki kurucu ruhla ve milli bir şuurla, Cumhuriyet'in ve milletin değerlerini önceleyerek en kısa zamanda yepyeni bir başlangıç yapacaktır."

THK'DA NE OLMUŞTU?

THK geçtiğimiz günlerde yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelmişti. Skandal iddialarla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı harekete geçeceğini açıklamıştı. THK'nin geçmiş 8 yıl boyunca zarar ettirilmesi ve borç batağı ile ilgili bir koordinatör atanmıştı.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, yapılan inceleme sonucu tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili sorumlulukları bulunan THK'da görev yapmış yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI