Bursa Escort
Bugun...
Bizi izleyin:"Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri"

Tarih: 18-05-2017 17:34:00 + -


Rize'de "Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri" Konulu Sempozyum BaşladıAdalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ile Adalet Akademisi tarafından düzenlenen "Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri" konulu sempozyum Rize’de başladı.

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ile Adalet Akademisi tarafından düzenlenen "Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri" konulu sempozyum  Rize'de başladı.

İkizdere ilçesindeki Ridos  Termal Otel'de 2 gün boyunca sürecek olan sempozyumun açılışına  Rize Valisi  Erdoğan Bektaş,  Rize Belediye Başkanı  Reşat Kasap, RTEÜ Rektörü Prof. Dr.  Hüseyin Karaman, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy,  Adalet Bakanlığı Müsteşarı  Kenan İpek, Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin  Sakarya,  Yargıtay 9. Daire Başkanı Burhan Karaloğlu, hakimler ve savcılar katıldı.

Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, sempozyumda yaptığı konuşmada, kişiler arasında yaşanan uyuşmazlıkların, tarafları ve toplumu tatmin edecek şekilde doğru ve adil bir biçimde sonuçlandırılması ve sonuca hızlı, basit yöntemlerle en ucuz şekilde ulaşılmasının hem maddi hukukun, hem de yargılama hukukunun en büyük hedeflerinden olduğunu söyledi. Akçil, "Mahkemelerin önündeki dava sayılarının çokluğuna rağmen, bu uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin hakimlerin sayısının yeterli olmaması nedeniyle adaletin geç tecelli etmesinden dolayı şikayetler olmakta ve bunun çözümüne ilişkin ciddi çalışmalar yürütülmektedir. Mahkemelerin iş yükünün azaltılması, uyuşmazlıkların adil ve hızlı bir şekilde çözülmesi için bütün dünyada yürütülen çalışmalar neticesinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri öne çıkmaktadır. Ancak, tahkim, uzlaştırma ve arabuluculuk gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin gelişmesi için yasal değişiklik yapılması gerekli, ancak tek başına yeterli değildir. Bunun için yeni bir akış açısına ve mantalite değişimine ihtiyacımız vardır" şeklinde konuştu.

"15 yıl öncesine kadar daktiloların kullanıldığı bodrum katlarındaki adliyelerden bugünlere geldik"

Adalet Bakanlığı Müsteşarı  Kenan İpek de yaptığı konuşmada, " Adalet Bakanlığıolarak yargının görevini hakkıyla yerine getirmesi ve adaletin tecelli etmesi hedefi doğrultusunda kesintisiz bir çalışma performansı ortaya koyuyoruz. Bu bağlamda son 15 yıldır yapılan çalışmaların Türk yargısının ve yargı teşkilatımızın bir çok yarasına merhem olduğunu söylemek gerekiyor. Yeni adliye binaları yapımından başlayarak yargı hizmetlerinin ferah, hizmetin önemine yakışır fiziki ortamlarda yürütülmesine imkan sağladık. Teknolojik ve teknik imkanların taşra dahil bütün yargı mensuplarına ve adliyelerimize sunulması o kadar kısa bir sürede gerçekleşmiştir ki, böyle bir hızı ve performansı ancak biz yapabilirdik. 15 yıl öncesine kadar daktiloların kullanıldığı bodrum katlarındaki adliyelerden bugünlere geldik" ifadelerini kullandı.

İpek, Ceza Hukukunda Alternatif Uyuşmazlık yollarının etkinleştirilmesi yönündeki iradenin hem yargıya, hem de uyuşmazlık taraflarına büyük bir nefes aldırdığını belirterek, "Bakanlığımız Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 10/10/2016 tarihinde 'Cezada Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı' kurulmuştur. Bu daire başkanlığı ile uzlaşma alanıyla ilgili tüm bu iş ve işlemleri koordinasyonu ve uygulamanın takibi yapılmaktadır. Yılsonuna kadar en az 150 bin dosyanın uzlaşma ile sonuçlanacağını öngörmekteyiz. Vatandaşlarımıza bu yolun etkinliği ve önemi anlatılmalıdır. Az giderli, hızlı ve etkin bir yol olan cezada uzlaşmanın, yargının iş yükünün büyük kısmını daha konu yargıya intikal etmeden engelleyeceği düşüncesindeyim" dedi
Kaynak: Muhammet KAÇAR-DHA Rize

Editör: Dilek ONAY CANFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI