Bugun...
Bizi izleyin:Çaylıklar Yenilenecek...

Tarih: 16-05-2019 13:24:58 + -


Bölgede 2019 yaş çay kampanyası dönemi yaş çay bedelini açıklamak üzere Rize’ye gelen Takım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde düzenlenen kampanya açılış töreninde yaptığı konuşmada Çaykur’un üretim politikası ve çay bahçelerinin yenilenmesi konularında önemli açıklamalarda bulundu.


Çaylıklar Yenilenecek...

 Bölgede 2019 yaş çay kampanyası dönemi yaş çay bedelini açıklamak üzere Rize’ye gelen Takım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünde düzenlenen kampanya açılış töreninde yaptığı konuşmada Çaykur’un üretim politikası ve çay bahçelerinin yenilenmesi konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Çay fiyatının belirlenmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destek ve cesaretiyle belirlendiğini vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli toplantı salonunda bulunanlardan Ankara’ya kadar ulaşacak alkış istedi.

 

Çay fiyatını 2.90 kuruş olarak açıklayan Pakdemirli üreticilerin çay bedeli finansmanına erişimini kolaylaştırmak için Ziraat Bankası ile temaslarının devam ettiği, hızlı bir şekilde neticelendirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

 

Çay bahçelerinin yenilenmesi gerek

Çay bahçelerinin artık yaşlandığını ve yenilenmesi gerektiğini ifade eden Pakdemirli “ çay bahçelerimizin durumu çok da iyi değil.Bugünü kurtarır, yarını ve öbür günü de kurtarır ama önümüzdeki on yılları kurtarmamız lazım. Çay bölge sosyolojisi içinde önemli. Bölgede oturmasa dahi çay mevsiminde o heyecanı yaşamak için bölgeye geliyor. Gençlerimiz ve yaşı müsait olanların desteği ile mutlaka ama mutlaka ülkemizin geleceği ve çay üretiminin de iddialı bir ülke olarak kalabilmemiz için çay bahçelerini yenilememiz lazım.

10 yıllık sürecin bir ailede ve sülalede önemi yok

Yenileme başladığınızda üretimden de kaybediyorsunuz. Arkadaşlar bir çalışma yapmış Bu kayıpla beraber bizimde kaybı karşılayan desteğimiz var ama bu destek olmasa bile 10 yıllık bir süreç içerisinde yüzde 50 daha fazla rekolte alıyorsunuz, kalitedeki artıştan bahsetmiyorum bile.

Yani bir 10 yılı düşündüğümüz zaman 10 yıllık sürecin bir ailede bir sülalede önemi yok. O yüzden yavaş yavaş bunları yenilemeye başlamamız gerek. Yakın zamanda pilot bölgelerle yenileme çalışmalarına başlayacağız. Bakanlık olarak her türlü teknik desteği vermeye ve fidan vermeye hazırız.

Çaykur Modernize olmalı,finansı sürdürülebilir olmalı:

Çaykur’un bu güne kadar marka değer olarak üretimine devam ettiğini devlet kuruluşu olmasına rağmen ticari piyasada rekabet edebilecek güçte olduğunu ancak yeni dönemde yeni ürünleri ve hizmetleriyle Çaykur’un kendini modernize etmesi gerektiğini vurgulayan Pakdemirli şöyle devam etti “ Çaykur’un kendini modernize etmesi ve finansal anlamda sürdürülebilir pozisyona gelmesi ve yeni atılımlar yapması gerekiyor. Çaykur’un finansal performansı bölge ekonomisi için çok önemli. Bunun takipçisi olacağız.” 100 milyon toplanmaya gidiyor Çay sektöründe ciddi paraların çay toplanması için dışarıdan getirilen kişilere gittiğini vurgulayan Pakdemirli “ Bugün çay sektöründe 100 milyon dolayında paranın toplanmaya gittiğini biliyorum. Bölgemizin çalışkan insanı gençlerimizle, ailelerimizle beraber bir kampanya başlatarak inşallah bunu bir sosyoloji olarak sürdürerek çay toplamaya devam edelim.Ülkemizin parası ülkemizde kalsın.
Kaynak: www.kackartv.com.tr/ özel haber/ Çiğdem FAZLIOĞLU

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI