Bugun...
Bizi izleyin:Çay ürünü 2020 yılından itibaren tarsim kapsamına alındı

Tarih: 31-12-2019 14:52:54 + -


Artvin Tarım Ve Orman İl Müdürlüğünce ilimizde ve bölgemizde yetiştirilen çay ürünün 2020 yılından itibaren TARSİM kapsamına alındığı açıklandı.


Çay ürünü 2020 yılından itibaren tarsim kapsamına alındı

Artvin Tarım Ve Orman İl Müdürlüğünce ilimizde ve bölgemizde yetiştirilen çay ürünün 2020 yılından itibaren TARSİM kapsamına alındığı açıklandı.

Bilindiği üzere, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle Devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları, her yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile belirleniyor.

Tarım Sigortaları 2020 yılı uygulamalarının yer aldığı, Tarım Sigortaları Havuzu (TAR-SİM) Tarafından 2020 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1902)  25/12/2019 tarih ve 30989 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İlimizde ve bölgemizde yetiştirilen Çay Ürünü bu kararla TARSİM kapsamında yerini aldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Artvin İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur; "Ülkemiz genelinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerimizin ve üreticilerimizin doğal afetlerden ve diğer oluşabilecek risklerden korunması amacı ile Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında devlet destekli TARSİM uygulamaları bulunmaktadır. İlimizde üretilen başlıca ürünlerden olan "çay ürünü" için geçmiş dönemlerde TARSİM uygulaması kapsamında değildi. Çay ürünü yetiştiricilerimiz için bu durum bir dezavantaj oluşturmakla beraber doğal afet ve diğer risklere göre olumsuz durumlar ortaya çıkmakta aşırı maddi kayıplar meydana gelmekteydi. Bitkisel üretime yönelik yaptığımız toplantılarda çay ürünün TARSİM kapsamına alınma isteği bugün yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile karşılanmış oldu. Bu sayede Çay ürünün kendisi ile fidanlarında, paket halinde; dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ağırlığı, sel ve su baskını riskleri ile yaban domuzunun sadece fidanlara verdiği zararlar Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olma şartı ile TARSİM kapsamına alınmış oldu. Çay ürününün TARSİM kapsamına alınması huşunda emeği olan tüm bürokrasiye Artvinli çiftçilerimiz adına şükranlarımızı sunar, çiftçilerimize bu kararın hayırlı olmasını dilerim." dedi.
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI