Bugun...
Bizi izleyin:Bayraktutan bu defa Çaykur işçisinin sesi oldu

Tarih: 28-10-2019 15:41:36 + -


CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, ÇAYKUR Bünyesinde Çalışan Vardiya Mühendislerinin sorunlarını meclise taşıdı.


Bayraktutan bu defa Çaykur işçisinin sesi oldu

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, ÇAYKUR Bünyesinde Çalışan Vardiya Mühendislerinin sorunlarını meclise taşıdı.

 

Bayraktutan mecliste yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:  “ÇAYKUR Bünyesinde Mevsimlik işçilerin yıl içinde çayın verimlilik durumuna göre çalışma süreleri en az 120, en çok 179 gündür.

 Mevsimlik işçiler; yılın 179’ncu gününde kadro vermemek adına işten çıkarılır. İşten çıkarılan işçilerin sigorta ödemeleri de kesilir. Hiçbir işveren geçici eleman almak istemediği için, kalan 7-8 ay süre zarfında sigortalı olarak herhangi bir işte de çalışamamaktadırlar.

Ayrıca bu kısıtlı imkânlar dâhilinde çalışan işçilere hak ettikleri maaşın, alınması gerek tarihten 15 - 20 gün geç verildiği iddia edilmektedir.

Ülkemiz genelindeki ekonomik sıkıntılar da göz önüne alındığında; özlük, sosyal ve ekonomik hakları Mevsimlik işçilerin mağduriyetlerini bir kat daha arttırmaktadır.

Ayrıca mevsimlik işçilerden işsizlik sigortasının kesildiği ancak işsizlik ödeneğinin de verilmediği iddia edilmektedir.

 

Bu çerçevede;

 

1-    Çaykur Bünyesinde Vardiya Mühendisi olarak üretimin her aşamasında sorumlu olarak çalışan kaç adet Ziraat ve Orman Mühendisi vardır? Mevsimlik işçi olarak çalıştırılan Mühendislerin sorunları hakkında ilgili kurumların bir bilgisi var mıdır?

 

2-    Çaykur’un yıl içinde 4-6 ay çalıştırdığı mevsimlik işçilerin özlük ve sosyal hakları hakkında bir çalışmanız, iyileştirmeniz var mıdır?

 

3-    Türkiye genelinde Mevsimlik işçilerden işsizlik sigortası kesilmekte midir? Mevsimlik işçilere işsizlik ödeneği neden verilmemektedir?

 

4-    Çaykur Bünyesinde Mevsimlik işçi statüsünde çalışmakta olan Mühendislerin kadroya geçmeleri hususunda bir çalışmanız mevcut mudur? Mevcut ise detaylarını Kamuoyuyla paylaşır mısınız?”

 

 

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI