Bugun...
Bizi izleyin:Başkan öğrencilerle buluştu

Tarih: 18-10-2019 13:44:12 + -


Avrupa Yerel Demokrasi Haftası dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencileri Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ile buluştu.


Başkan öğrencilerle buluştu

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası dolayısıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencileri Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ile buluştu.

Öğrenciler Başkan'dan sahil alanlarının düzenlenmesini,üniversite güzergahındaki dolmuşların sabah saatlerinde artırılmasını, belediye meclis toplantılarına öğrenci ve halk katılımını, belediyede staj imkanının verilmesini,klasik vaat yerine getirme sistemi yerine halkla birlikte ihtiyaç belirlenmesi öğrenciler için sosyal donatıların artırılması ve pahalılığın giderilmesi noktasında belediyenin rol almasını istediler.
Rize Belediyesi ve Rize Kent Konseyinin işbirliğinde Rize Kent Konseyi Gençlik Meclisinin programladığı yerel yönetici- öğrenci buluşmasında Belediye Başkanı Rahmi Metin öğrencilerle karşılıklı söyleşi yaptı. Yerel yönetimde demokratik kaltılım ve yerel yöneticilere güven temaları üzerine yapılan sohbette öğrenciler Belediye Başkanına " Bizim size nasıl güvenebileceğimizi tartışırken sizin bize güvenmeniz içinde bize düşeni öğrenmek isteriz" şeklinde soru sordu.Başkan Metin bu soruya cevaben " Güvenin karşılığı sorumluluk bilincidir.Bizde görev bilinci vatandaşda sorumluluk bilinci olmalı.Örneğin bizim görevimiz kentimizi temizlemek sizlerin ki temiz tutmaktır.Sorumluluk sahibi kişilerin nizam çerçevesinde görevini yapması gerekir" şeklinde cevap verdi.
Konuşmasında yerel yönetimde güven inşaasının ilk temelinin oy verirken planlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Metin "Oy verirken neyi ödüllendirdiğimizi çok iyi bilmeliyiz.ideolojiyimi, hizmetimi.Böyle düşünürsek biraz daha ideolojilerimizden ayrılıp hizmeti öne çıkarmalıyız. Özelliklede yerel seçimde bu daha öne çıkar.Atılan oyun güven esaslı olması, geçmişten gelen empatinin oya dönüşmesi lazım. Örnekle ben neden seçim öncesi oy verin diye her yere uğrayayım. Seçimde önce grupların gelip sen ol diye talep etmesi seçim sonrası da benim onlara gidip hizmet etmem gerek"dedi.
Yerelde demokrasi kavramının doğru algılanması gerektiğini vurgulayan Metin "Demokrasi kavram olarak halkın iktidarı anlamına gelse de, katılımcılık , çoğulculuk ve şeffaflık olmadıktan sonra tek başına bir şey ifade etmez. Yani demokrasi on tane akıllının yada on tane delinin dokuz akıllıyı yönetmesi değildir. Tanımlanmış bir anayasanızın olması lazım.Kimin hangi görevi ne şekilde yapacağı iyice taımlanması lazım.Toplumla yoğrulduğu zamanda demokrasi ortaya çıkıyor. Belediye başkanı şehrin bütün maddi manevi değerlerinin emanet edildiği kişidir. Bu da bana daha büyük sorumluluk yüklüyor.Ancak görevin gereği gibi yapılması için bireysel taleplerden ziyade STK ların güçlü olması lazım ki ses daha net çıksın.STK lar verilen haklarla değil kendi istekleriyle büyümesi lazım." şeklinde konuştu
Söyleşi sonunda Belediye Başkanı Rahmi Metin kente ve öğrencilere daha iyi hizmet sunabilmeler için öğrencilerin ikematgahlarını Rize'ye taşımalarını istedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekan

 

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, oturan insanlar

 

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta
Kaynak: Kaçkartv.com.tr-Çiğdem Fazlıoğlu

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI