Bugun...
Bizi izleyin:Başkan Metin'den Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendinin vuslatının 10.yıl dönümü mesajı

Tarih: 18-10-2019 16:01:45 + -


Başkan Metin'den Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendinin vuslatının 10.yıl dönümü mesajı


Başkan Metin'den Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendinin vuslatının 10.yıl dönümü mesajı

Rizeli din âlimi, il vaizlerimizden merhum Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi’nin vuslatının 10. yıl dönümünde hem kendisini özlemle anıyor hem de geride bıraktığı manevi huzur iklimi ile gönüllerde yer edinmesinin gururunu yaşıyoruz.  

Hocamız 1932 yılında Rize’nin Güneysu ilçesi Ada Cami köyü Anca Mahallesinde doğmuştur. İmamı bulunduğu Zavendik köyünde genç yaşta muvaffak olduğu maddi ve manevi hizmetlerden ötürü bu köyün ismiyle yâd edilmiş, halk bu seçkin müderrisi “Zavendikli Hoca” mahlasıyla tanımıştır. Zavendik köyü ve tüm Rizeliler kıymetli müderrisi bağırlarına basmış; kendisi de ömrünün sonuna kadar Zavendikli Hoca mahlasını iftiharla taşımıştır.

Zavendikli Hoca’mız, daima iyilik yapma gayretinde olan, hayırda acele eden, fevkalade bir zekâya ve hafızaya sahip, feraset sahibi birisiydi. Ömrünü din ve iman, ahlak ve fazilet, vicdan, irfan ve memleket için harcamış; gelecekte İslam davasına hizmet edecek genç ve imanlı nesilleri yetiştirmek uğruna birçok zahmetler çekmiştir. Cami ve Kur’an kursu görevlerinin dışında nevi şahsına münhasır kişiliği, takvası ve güven veren yaşantısı ile şehrimizde vuku bulan arazi anlaşmazlığı, sınır davaları, akraba tartışmaları, şiddetli aile geçimsizlikleri, bozulan iş ortaklıkları gibi birçok sosyal ve içtimai olaylarda sözünü dinleten, olayları tatlıya bağlayan kıymetli bir şahsiyetti. Bir şehrin değeri ve kıymeti, yetiştirdiği, barındırdığı kıymetleri ile oluşur. Bizler de böylesine kıymetli şahsiyetleri anmakla, anlamakla ve yaşantımıza uyarlamakla yükümlüyüz.

Rizeli gönüldaşlarının maddi ve manevi destekleriyle son nefesine kadar yorulmadan ve hiçbir karşılık beklemeden talebe yetiştirmeye devam eden, hepsine Kur’an, iman, vatan millet, bayrak sevgisi aşılayan Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca 78 yaşında sevenlerine ve talebelerine veda ederek Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine sabr-ı cemil temenni ediyor, minnetle anıyorum.
Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Rize Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI