Bugun...
Bizi izleyin:Artvin sağlık müdürü Akalın 90 yaşındaki hastayı katarakt ameliyatı yaptı

Tarih: 24-06-2019 11:50:40 + -


Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Akalın Artvin’de yaşayan 90 yaşındaki katarakt hastası Nebahat Keleş’i başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşturdu.


Artvin sağlık müdürü Akalın 90 yaşındaki hastayı katarakt ameliyatı yaptı

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Akalın Artvin’de yaşayan 90 yaşındaki katarakt hastası Nebahat Keleş’i başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşturdu.

Ankara’ya Sevk Olunan Hasta Artvin’de Başarılı Ameliyat Oldu

İleri derecede katarakt hastası Nebahat Keleş, büyük şehirlerde bu ameliyatı yapabilecek doktor ararken çareyi Artvin’de buldu.Artvin Sağlık Müdürü Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Akalın, “Türkiye’de birkaç büyük hastanede ancak yapılabilen zor göz ameliyatlarını Artvin’de başarıyla yapabiliyoruz”  dedi.

Artvin’de yaşayan 90 yaşındaki katarakt hastası Nebahat Keleş başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu.

Katarakt hasatlığı nedeniyle görme yetisini kaybetmek üzere olan Keleş tedavi için gittiği birçok eğitim araştırma ve devlet hastanesinden ameliyat için geç kalındığı ameliyat yapılamayacağı tanısıyla geri gönderilirken, Artvin’de geçirdiği ameliyat sonrası tekrar görmeye başladı.

Doğu Karadeniz bölgesinde muayene olduğu hastanelerde bu ameliyatı Türkiye’de belli başlı doktorun yapabileceği iddiasıyla Ankara ve İstanbul’daki bazen doktorlara yönlendirilen Keleş’in ameliyatını Artvin Sağlık Müdürü ve Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İrfan Akalın yaptı.

Tüm dünyada önlenebilir, tedavi edilebilir körlük sebeplerinin birincisidir katarakt olduğunu kaydeden Akalın, ameliyatın uygun şartlar ve ehil olmayan ellerde yapılmaması halinde çok büyük sıkıntılara neden olduğunu, az gören hastanın ciddi görme kaybına uğrayabileceğini söyledi.

Artvin Devlet Hastanesinde göz cerrahisi noktasında gerekli alt yapıyı devletin katkılarıyla kurduklarını kaydeden Akalın, “İlimizdeki hastanemizde neredeyse eğitim araştırma kılındığı kadar göz cerrahi konusunda cihaz ve alt yapımız mevcut. Lazerden, göz anjiyosuna birçok ameliyatı rahatlıkla yapabiliyoruz. Ameliyat hane ortamızı iyi. Artvin göz cerrahisinde çok iyi bir noktada bunu tüm Türkiye’nin bilmesini istiyorum.” dedi.

Nebahat teyzenin ameliyatının bir buçuk saat sürdüğünü kaydeden Akalın, “Teyzemizin kataraktı bizim “fakodonez” merceğin sallandığı, mercek konacak zemin çok kötü olduğu bir durumdaydı. Ameliyat için çok geç kalınmış bir ameliyat. Geç kalınınca ameliyat zorlaşıyor,  ama aldığım eğitim ve tecrübemizle bu zor ameliyatları yeterli alt yapımın olduğu koşullarda başarıyla yapıyoruz. Teyzemizin ameliyatını da başarıyla yaptık. Çok zor bir ameliyattı göz tansiyonu ile kataraktın olduğu bir gözdü. Göz tansiyonu göz sinirini biraz zedelemiş, her şeye rağmen ameliyat çok başarılı geçti.  Bu tarz zor ameliyatları Türkiye’de sayılı hocalarımız yapıyor. Bizde hocalarımızdan öğrendiğimizi uyguluyoruz. Teyzemizin gözü 10 santimetre bile görmüyordu şimdi 2-3 metre görür hale geldi. Türkiye’nin pek çok büyük hastanesinde yapılamayan en zor göz ameliyatlarını Artvin’de başarıyla yapabiliyoruz” dedi.

Nebahat Keleş de ameliyattan sonra çok iyi görmeye başladığını ifade ederek daha da iyi olacağına inancının tam olduğunu söyledi.

 Doktorunun çok başarılı bir iş ameliyat yaptığını kaydeden Keleş, “ Ben doktoruma 5 vakit namazda dua ediyorum. Ben doktoruma güvendim o da bana güvendi. Kendi memleketimde gurbet ellere gitmeden tedavi oldum. Çok memnunum” dedi.

Hastanın oğlu Yalçın Keleş yaptığı açıklamada Karadeniz Bölgesinde birçok hastaneye gittiklerini ve hepsinde kendileri ameliyat için İstanbul ve Ankara’ya yönlendirdiklerini söyledi.

Büyük şehirlerde doktor ararken çareyi Artvin’de bulduklarını kaydeden Keleş, “Ameliyattan sonra haftada bir doktorumuz bizi kontrole çağırıyor. Biz bu ameliyatı Ankara’da yaptırmış olsak, haftada bir kontrole nasıl gidip geleceğiz. Annem 90 yaşında bir insan. Şimdi evimizin yanı başında tedavimizi yaptırdık. Doktorumuza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI