Bugun...
Bizi izleyin:Artvin atası için yürüdü

Tarih: 20-05-2019 13:12:24 + -


Artvin’de Artvin-Hopa ve Borçka TSO’lar tarafından Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100 yıldönümü nedeniyle Hopa’dan Artvin Atatepe’ye yürüdüler.


Artvin atası için yürüdü

 

 

 

 

 

 

 Artvin’de Artvin-Hopa ve Borçka TSO’lar tarafından Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100 yıldönümü nedeniyle Hopa’dan Artvin Atatepe’ye yürüdüler.

19 Mayıs 1919 tarihinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100 yıldönümü nedeniyle farkındalık yaratma anlamında Artvin TSO’lar tarafından Hopa’dan başlayarak Borçka üzerinden Artvin Atatepe’ye kadar uzanan bir yürüyüş düzenlendi.

Hopa Belediye Parkında bulunan Atatürk amiti önünde düzenlenen çelenk sunumuna Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Aydin, Gençlik spor İlçe Müdürü Zafer Yazıcı, Hopa port Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Hopa Ak parti İlçe Başkanı İlyas Güven, CHP İlçe Başkanı Adnan İskender, Hopa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şükrü Akbıyık ve Yönetim kurulu üyesi Gaziler, Hopa ADD Başkanı Hakan Gül, STÖ temsilcileri ve vatandaşlar katildiler.

Hopa Belediye parkında bulunan Atatürk anıtında düzenlenen Çelenk sunma töreni ile başlayan Anma ardından Hopa TSO tarafından da anıta Yürüyüş komitesi adına bir çelenk konuldu ve ardında saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Burada Hopa Muharip Gaziler Derneği Başkanı Şükrü Akbıyık Hopa’ya verdiği emekler ve gösterdiği gayretli çalışmalardan dolay Teşekkür ederek TSO Başkanı Osman Akyürek’e Gaziler Derneği rozeti takarak bir kravat İğnesi hediye etti.

Burada Anma ve Farkındalık Yürüyüş Komitesi adına bir konuşma yapan Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek neden böyle bir yürüyüş organize ettiklerini anlattı.

Akyürek konuşmasında şunları söyledi: “Bir ulusun tarih sahnesinden silinmesi arifesindeydik.

16 Mayıs 1919 sabahı Bir gemi çıktı yola;

            Boğazın hırçın dalgalarını yararak.İçinde umut vardı, İçinde İnanç ve cesaret.

Ve içinde; Tüm yaşamı cephelerde bir ulusun Bağımsızlığı ve yeniden dirilişi uğruna savaşarak geçmiş O mavi gözlü dev adam vardı.

Yükü ağırdı, Nede olsa, Aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmişti.

Dünyanın tüm mazlum halklarının onurunu, Ezilenlerin feryadını, emperyalizme başkaldırıyı sığdırıvermişti o 48 metrelik vapura…

Mayısın 19 ‘uydu;

Yaşlı bandırma fırtınalarla geçen yolculuktan sonra Mağrur, cesur ve Vakur bir edayla selamladı Anadolu’yu.

            Uzun ve kâbuslarla geçen bir gecenin ardından şafağın söküşü gibi. Üzerindeki Yığınlarca kar’a rağmen yılmayan, boynunu bükmeyen ve sonunda güneşe kavuşan kardelenler misali…

Çok şanslıydı Samsun, Çok  şanslıydı Tütüncü iskelesi. Zira; Dünya tarihine ismini altın harflerle kazıyan bir lidere ev sahipliği yapıyordu.

Her karışı işgal altında olan güzel Anadolu Bandırmanın Taşıdığı umut, inanç ve zaferi bekliyordu adeta…

Ardından Yüce Türk milletinin bağrında ateşlenen o kıvılcım, Mustafa Kemalin ‘’Yürüyelim arkadaşlar’ söylemiyle önce ateşe, sonra karşısında ‘’Tek dişi kalmış canavarların’’ dahi duramayacağı Alev topuna dönüştü.

Böyle başlamıştı özgürlük serüvenimiz.

Mayısın 19 u sıradan bir gün olmadı. Olmayacak ta. Çünkü Mayısın 19 u Tüm Ezilen halkların umudu olmasının ötesinde ,Tüm Yayılmacı güçlerin de kabusu olmuştur.…

Bağımsızlık uğruna verilen direnişimiz bir asırdır tüm dünyanın ibret, hayret ve gıptayla andığı bir destan niteliğindedir.

Bu Kutsal mücadele, Ölümü bir İtalyan radyo kanalında ‘’Sezar, İskender, Napolyon  Ayağa kalkın büyüğünüz geliyor’’ anonsuyla duyurulan MUSTAFA KEMAL  ve toprağı uğruna canını seve seve feda eden  isimsiz kahramanlarla kazanılmıştır.

Başta Mustafa kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi Rahmet minnet ve şükranla anıyor, Ebedi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Konuşmaların ardından yürüyüşe geçildi. Yürüyüşe katılanlar Artvin yolu üzerinden Yoldere köyüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Buradan araçlarla Borçka girişi Halı saha önüne kadar geldiler. Yürüyüş devam ediyor.

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Artvin Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ramazan Bayramı 2020
  Ramazan Bayramı 2020
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI