Bugun...
Bizi izleyin:19 Mayıs gençlerimize ve tüm ulusumuza kutlu olsun

Tarih: 19-05-2017 16:15:52 + -


19 Mayıs, Türk Ulusu'nu aydınlığa kavuşturan, Cumhuriyet'le buluşturan bir dönüm noktasıdır.


19 Mayıs gençlerimize ve tüm ulusumuza kutlu olsun

19 Mayıs, Türk Ulus’unun bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, ulusal değerlerin yeşerdiği, kurtuluş ateşinin yakıldığı gündür. 19 Mayıs, bağımsızlığa, aydınlığa ve geleceğe olan inancın adıdır. Atatürk Samsun'a çıkarken, ulusal birliği sağlayarak ülkesinin kurtuluşunu ve ardından yeni, çağdaş bir devletin kurulmasını amaçlamış, bu amacını bağımsızlığa yürekten inanan ulusumuzla gerçekleştirmeyi tasarlamıştır. Türk Ulusu, kahraman Ordusuyla birlikte, bağımsızlık savaşımında hiçbir güçle işbirliği yapmamış, hiç kimseye ödün vermemiş ya da ayrıcalık tanımamış, onuru ve kendi gücüyle savaşımını başarıya ulaştırmıştır. Türk Ulusu'nu farklı kılan ve O'nu tüm dünyaya örnek gösteren bağımsızlık inancı ve yurt sevgisidir.

 

Atatürk, toplumun barış, huzur ve güvenlik içinde yaşaması, gelişmesi, çağdaşlaşması ve demokratikleşmesi için gerekli ortamı oluştururken, toplumu ümmet anlayışından kurtararak, ulus olma bilincine kavuşturan yeniliklere öncelik vermiş ve bunun için Cumhuriyet'in temeline ulusal egemenlik ve lâiklik ilkelerini yerleştirmiştir.

 

Türkiye, Cumhuriyet rejiminin kurulmasıyla demokrasi, çağdaşlaşma ve aydınlanma yolunu seçmiş, bu amaç doğrultusunda büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Türkiye'yi, lâik ve demokratik devlet ve toplum yapısıyla örnek alınan, çağdaş ve akılcı çizgide ilerleyen, bilgi çağını yakalamış bir ülke olarak, gelecek kuşaklara bırakmak en önemli sorumluluğumuzdur. Cumhuriyet'i kuranların düşüncelerinin bugünlerimiz için taşıdığı değerin bilincine vararak ülkülerine sahip çıkmak, bizlere güç verecek, hedeflerimize ulaşmamızın yolunu açacaktır. Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti gibi kavramların çağdaş içerikleriyle sürdürülebilmesi için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeli, demokrasi kültürünün toplumun tüm katmanlarına yayılması için çaba göstermeliyiz. Demokratikleşme yönünde attığımız kararlı adımları sürdürerek, ulusal değerlerimizi yaşatarak, onurumuz olan şanlı tarihimize sahip çıkarak, birlik ve beraberliğimizi koruyarak, bölünmez bütünlüğümüzden ödün vermeden Cumhuriyet'i sonsuza kadar yaşatmalıyız. Çağdaş dünyanın katılımcı bireyleri olarak, dogmalardan uzaklaşıp, düşüncemizi özgürleştirerek bilinçlenmeli, yönlendirmelerden ve baskılardan etkilenmeden her zaman çağdaş olanı ve en iyisini aramalı, hayal gücümüzü ve yaratıcılığımızı geliştirmeliyiz.

 

Sevgili Gençler: Yüce Atatürk'ün belirlediği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşılması sürecinde en büyük gücümüz sizlersiniz. Ülkemizin ve insanlığın umudu ve mutlu yarınların güvencesisiniz. Demokratikleşme sürecini tamamlamış, bilgi toplumunun ölçütlerini yakalamış, kültür ve sanatta, bilim ve teknolojide, sporda, yaşamın her alanında dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yer alan, uluslararası toplum içinde saygın yeri bulunan güçlü Türkiye hedefine, çağdaşlığın ve ilericiliğin savunucusu siz Cumhuriyet çocuklarının katkılarıyla ulaşacağız. İnsanlığın özlemini duyduğu, savaşların yaşanmadığı, barışın, sevginin, kardeşliğin ve hoşgörünün egemen olduğu mutlu bir dünyaya, sizler öncülük edeceksiniz. Atatürk'ün bilgisizliğe, dogmalara ve geri kalmışlığa karşı açtığı savaş, Ulusumuzun evrensel değerleri özümsemesi ve çağdaş yaşamı kısa sürede benimsemesiyle kazanılmıştır. Unutmamalısınız ki, tarihi iyi bilmek, geçmişi doğru yorumlamak, bugüne ışık tutacak, geleceği güçlenerek karşılamanızı sağlayacaktır.

 

Yüce Atatürk'ün ilke ve devrimleriyle aydınlattığı yolda "yorulmadan" ilerlemek, Cumhuriyetimizi korumak, yeni eserlerle güçlendirerek, sonsuza değin yaşatmak konusunda üzerinize düşeni yapmak için, olumsuzluklara aldırış etmeden her koşulda çaba göstereceğinize, gerektiğinde sorumluluk almaktan kaçınmayacağınıza yürekten inanıyoruz. Ulusumuzun her zaman onuruyla yaşama kararlılığının tarihsel simgelerinden olan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

 

 
Kaynak: Hayati AKBAŞ

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI