Bugun...
Bizi izleyin:17 Yaşında İdam Edilen Erdal Eren'le Son Görüşen Gazeteci Emin Çölaşan, Merak Edilen Sorunun Cevabını Yazdı

Tarih: 15-12-2018 10:48:35 + -


17 yaşında idam edilen Erdal Eren'le Mamak Cezaevi'nde en son görüşen gazeteci Emin Çölaşan, "Erdal'a askeri öldürüp öldürmediğini sorduğumda 'Ben öldürmedim' dedi." diye yazdı.


17 Yaşında İdam Edilen Erdal Eren'le Son Görüşen Gazeteci Emin Çölaşan, Merak Edilen Sorunun Cevabını Yazdı

Erdal Eren'le Mamak Cezaevi'nde en son görüşen gazeteci Emin Çölaşan, Sözcü gazetesindeki köşesinde o görüşmeyi yazdı. Çölaşan,"Erdal'a askeri öldürüp öldürmediğini sorduğumda 'Ben öldürmedim' dedi." diye yazdı.

12 Eylül darbecileri tarafından yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980'de 17 yaşında idam edilen Erdal Eren, katledilişinin 38. Yıldönümünde anıldı. Çölaşan, Eren'le yaptığı görüşmenin detaylarını yazdı.

 

'BİR ASKERİ ÖLDÜRMEKLE SUÇLANIYORDU'

"Cezaevi komutanı albay yanımızdaydı. 'Nereye isterseniz oraya götürürüm' diyordu. En alt kattaki özel hücrelere girmek istedik. Küçük bir çocuğun, Erdal Eren'in orada yattığını biliyorduk. Bir askeri tabancayla öldürmekle suçlanıyordu ve idama mahkum edilmişti. Ve hücrenin önüne geldik. Daracık, demir parmaklıklı bir yer. İçerisi karanlık. Bir tek ampul var, o da (intihar etmesin diye) hücrenin dışında yanıyor." diyen Çölaşan şu şekilde devam etti:

Erdal Eren

"BÖYLESİNE SARI BİR BENİZ GÖRMEMİŞTİM"

"Erdal'la demir parmaklıkların önünde konuşuyoruz. Karşılıklı olarak ayaktayız. Küçük, temiz yüzlü bir çocuk. Hayatımda böylesine sarı bir beniz görmemiştim. Limon gibi. Fena oldum. Albaydan izin alıp sigara ikram ettim, içiyormuş. Paketi ona bıraktım."

'İDAM EDİLECEKSİN, NE DÜŞÜNÜYORSUN'

"Ve tam bu sırada yanımdaki foto muhabiri arkadaş ona korkunç bir soru sordu. 'Erdal birkaç güne kadar idam edileceksin, ne düşünüyorsun?'Orada düşüp bayılabilirdim.İnanın, bu abuk soruya Erdal'ın yanıt verip vermediğini anımsamıyorum. Eğer verdiyse ne dediğini duyacak durumda değildim. Zira böyle insanlık dışı bir olaya ilk kez tanık oluyordum."

"BEN ÖLDÜRMEDİM"

"Erdal'a askeri öldürüp öldürmediğini sorduğumda 'Ben öldürmedim' dedi. Albay, 'Buyurun gidelim artık' deyince bu temiz yüzlü çocuğa veda edip ayrıldık."

NE OLMUŞTU?

Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD)üyesi ve Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Erdal Eren, 30 Ocak 1980'de ODTÜöğrencisi Sinan Suner'in cenazesindeçıkan olaylarda er Zekeriya Önge'yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklandı. Eren, 13 Aralık 1980'de yaşı büyütülerek idam edildi.12 Eylül Darbesi'nin mimarı Kenan Evren, 17 yaşındaki Erdal Eren için "asmayalım da besleyelim mi" diyerek idam çağrısı yapmıştı.
Kaynak: Sondakika.com

Editör: Dilek ONAY CANEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Editörün Seçtikleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • 113 YILIN SIRRI
  113 YILIN SIRRI
 • Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
  Isınmaya yılda 110 lira ödüyor
 • Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
  Rize’de kurbanlıkları taşıyan tır devrildi
 • Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
  Rize'de Sıradışı Ustalık Örneği
 • Çaykaralı Havva Usta
  Çaykaralı Havva Usta
 • Suriye'de iç savaş
  Suriye'de iç savaş
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GÜNDEM PROGRAMI
  resim yok
 • Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
  Artvin’de iki yavru ayı tünele girdi.
 • Asya'da Ali Adnan fırtınası
  Asya'da Ali Adnan fırtınası
 • 42. Arhavi Festivali - Off Road
  42. Arhavi Festivali - Off Road
 • Dev piton karıncalara yem oluyor .
  Dev piton karıncalara yem oluyor .
 • Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
  Karadenizli Adam Trafik Cezası Yerse!
VİDEO GALERİ
YUKARI